BALKANLAR

Osmani ve Erdoğan, Kosova’nın NATO Üyeliğini Konuştu

Türkiye ziyaretinde bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında  baş başa gerçekleşen görüşme ardından,  iki ülke cumhurbaşkanları heyetler arası yapılan görüşmelerde anlaşmaların imza töreninde hazır bulundular.

İmzaların ardından ortak basın toplantısına geçildi.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova’nın Türkiye ile iyi ilişkileri sürdürmekle ilgilendiğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Osmani,  bundan böyl de Türkiye ile lişkilerin derinleşmesine devam edileceğini vurguladı.

Osmani, “Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Kosova Hükümeti, Kosova Meclisi ve Kosova Ordusunu da temsil eden bir heyet ile birlikte Türkiye’de karşılanmak olağanüstü bir mutluluktur. Bu, şu ana kadar mükemmel olan Türkiye ile ilişkilerimizin sürdürüldüğüne, ancak bu ilişkileri derinleştirmek için hep birlikte çalıştığımıza olan bağlılığımızı gösteriyor”.

“Ülkemizle ilgili olarak verdikleri  destek için Türkiye’deki kurum ve kişilere derin şükranlarımı ifade etmek istiyorum ve bu bağlamda siyasi, insani ve ekonomik ilişkilerimizi sürdürme ve geliştirme konusunda kararlıyız” dedi.

Osmani, Türkiye’nin “Kosova’nın hala sesini duyuramadığı uluslararası forumlarda bizim sesimiz” olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmelerimde bir kez daha Kosova’da devlet inşasının tüm aşamalarında bizzat yaptığı olağanüstü yardımı hatırladık” şeklinde konuştu.

Osmani, Türkiye’yi  Kosova’nın NATO üyeliğine yardım edebilecek bir ülke olarak gördüğünü bErdoğan ile bugünkü basın toplantısında belirtti.

Osmani, “Kosova, Türkiye’nin  önemli rolü olduğu NATO üyesi olmalı ve bu fırsatla  bu yönde yaptığı çalışma için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum. NATO kapsamında  Türkiye  Kosova’yı destekleyerek  çok daha fazla yapabilir” dedi.

Sırbistan’la diyaloga da değinen Kosova Cumhurbaşkanı, Sırbistan ile sadece karşılıklı tanınmanın  bölgede barış ve istikrarı garanti edebileceğini ileri sürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ülkesinin Kosova’nın NATO’ya üyeliğini desteklediğini belirtti.

Hatta Erdoğan  bunu yapması için Türkiye’nin hiç kimseden izin alması gerekmediğini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kosova’yı tanıma noktasında adımlarımızı atarız, NATO’nun bir üyesi olarak da Kosova’yı tanırız.”

“Biz NATO’da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz” dedi.

Uzun süredir duraksamada olan Kosova için tanımalardan da konuşan Erdoğan, Kosova’yı tanımayan ve tutumlarını değiştirmeye çalışacağı ülkelerin isimlerini Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’den aldığını anlattı.