Türksoy Gençlik Orkestrası Ohri’de Konser Verdi

Makedonya’nın Ohri şehrinde düzenlenen ve 20 Ağustos’a kadar devam edecek olan Ohri Yaz Festivali’ne bu yıl TÜRKSOY Gençlik Onkestrası da katıldı. Müzik severlere muhteşem bir gece yaşatan konserde Şef Anvar Akbarov(Kazakistan) ve Mustafa Mehmedarov (Azerbeycan)’un yönetiminde dünya klasiklerinin yanı sıra Türk dünyası bestecilerine ait eserler icra edildi. Yerli ve yabancı müzik severlerden konsere katılan seyirciler orkestrayı alkışlayarak sahneden ayrılmasına müsade etmediler.

Konserden sonra DHA’ya konuşan TÜRKSOY Genel sekreteri Düsen Kaseinov, TÜRKSOY Gençlik Orkestrası’nın 2010 yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Türkiye, Başkurtistan (Rusya Federasyonu) ve Tataristan konservatuarlarından gelen yetenekli öğrencilerden oluştuğunu söyledi. Orkestranın 7 yıl ünlü şeflerile, ünlü kompozitörlerin bestelerini icra ettiğini ifade etti.

İlk olarak ünlü Ohri Yaz Festivali’ne katıldıklarını dile getiren Düsen Kaseinov, bu festivalde yer almalarını büyük bir onur olarak değerlendirdi. Konserlerinin Ankara ve Bursa’dan başlayarak Balkan turnesinde de ilk olarak Skopye (Üsküp) ve Ohri’den devam ederek, Karadağ’ın Podgoritsa, Bosna Hersek’in Sarayevo ( Saraybosna) şehirlerinden sonra en son konserin de Belgrad’ta olacağını açıkladı.

 Kaynak: DHA