BALKANLAR

Türkiye’den Arnavutluk’a 500 Daire

26 Kasım 2019 günü Arnavutluk’u vuran şiddetli deprem çok satıda kişinin evsiz kalmasına neden oldu.Arnavutluk’un Laç ve Thumanë kasabalarında Türkiye tarafından 500 konutun inşa edilmesi için Türkiye ve Arnavutluk arasında dün (11.01.2020) bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmanın imzalanması nedeniyle yaptığı konuşmada Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine 500 barınma biriminin inşa edilmesi projesinin ikinci safhasına ulaşıldığını bildirdi.

Deprem nedeniyle evsiz kalanların daha iyi dairelere yerleşeceklerini belirten Rama, Türkiye’nin bu büyük yardımı nedeniyle buraya gelen Türkiye Çevre Bakanı ve beraberindeki kalabalık heyete teşekkür etti.
Diğer yandan Türkiye Çevre Bakanı Murat Korum, depremde hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunduktan sonra daha şu açıklamada bulundu:

“Meydana gelen zararların telafi edilmesi için en kısa zamanda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Deprem yaralarının sarılması için Arnavut halkının yanındayız. Ekiplerimiz sahada 6000 yerleşim biriminde hasarların oluştuğunu tespit ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan 500 dairenin inşa edilmesi için bizlere talimat verdi. Konutların inşa edileceği arsalar bizlere teslim edilsin. Türkiye,  Arnavutluk’la bu kardeşliği sürdürecektir.”