AVRUPABALKANLARGÜNCEL

İlhan Küçük, Avrupa Parlamentosu’nda Bulgaristan’dan Bir Ziyaretçi Grubunu Ağırladı

Üniversite öğrencileri ve Başmüftülük temsilcileri, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük’ün davetlisi olarak Avrupa Parlamentosu’nu ziyaret ettiler.

Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Avrupa Parlamentosu Üyesi İlhan Küçük, Bulgaristan’dan gelen ziyaretçi grubu önünde şunları kaydetti: “Bulgaristan’ın kafası karışık, karışık mesajlar veriyor ve sonuç olarak fırsatlar kaybediyor. Ek fırsatlar ve vatandaşlarımız ve işletmelerimiz için finansman için diğer üye devletlerle rekabet etmek zorundayız, ancak yalnızca hazırlıklı olanlar ve devlet politikası açısından istikrar ve uzlaşmanın olduğu ülkeler geleceğe yönelik yeni fırsatlardan tam olarak yararlanabilirler. Ulusal Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı kapsamında sağlanan fonlarla küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) desteklenmesinin tek yolu budur. Bu, bizim üzerinde anlaşamadığımız ve zamanında yararlanamadığımız bir şey. Dolayısıyla bu bataklıktan çıkmanın tek yolu ortak bir diyalogdur. Halk olarak ortak hedefler belirleyelim ve bu hedeflere birlikte ulaşmak için çaba gösterelim.”

Avrupalı ​​liberallerin lideri, bugün Başmüftülük temsilcileri ve Sofya’dan gelen üniversite öğrencilerinden oluşan bir ziyaretçi grubunu karşıladı. İki gün süren ziyaret kapsamında ziyaretçiler, AB birimlerinin altyapısını ve çalışmalarını yakından tanıma fırsatı buldular.

İlhan Küçük, ziyaretçi grubu önünde AB’nin üzerine inşa edildiği temeller hakkında konuştu. AB’nin ortak çıkarlar adına etkileşim temelinde ekonomik taahhüt yoluyla barış getirmesi üzere kurulduğunu belirtti.

Küçük, “Bu formül son 70 yıldır işe yaradı. Son zamanlarda AB, hem Covid-19 krizinden hem de savaştan öğrendiğimiz dersler nedeniyle biraz daha fazla iç konsolidasyon, daha fazla özgüvene sahip olunmasını istiyor. Ancak önemli olan, Avrupa düzeyindeki kararların doğrudan ulusal düzenlemeleri ilgilendirdiği gerçeğini göz önünde bulundurarak, bu topluluk inşasında kendi çıkarlarımızı ve işimizi savunmayı da öğrenmemizdir” dedi.

/kırcaalihaber