SİYASET

THP: Reform Hükümeti Makedonya’yı Avrupa Birliği Yoluna Geri Döndürdü

Avrupa Komisyonu tarafından dün açıklanan Makedonya’nın şartsız üyelik müzakerelerinin başlatılması tavsiyesi sonrasında iktidar ortağı Türk Hareket Partisi (THP) tarafından konu ile ilgili yazılı açıklama yapıldı.

THP’den yapılan açıklama şöyle:

Reform Hükümeti Makedonya’yı Avrupa Birliği Yoluna Geri Döndürdü

Türk Hareket Partisi, Makedonya’nın dün Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan şartız üyelik müzakerelerinin başlatılma tavesiyesini memnuniyet ve sevinç ile karşılamıştır. Bu büyük başarıya Makedonya Cumhuriyeti Hükümetinin ciddi ve yoğun çalışması sonucunda ulaşılmıştır. Hükümetin uyguladığı 3-6-9 eylem planı ve reform süreci sonrasında devlet Avrupa rayına geri döndürülmüştür.
Türk Hareket Partisi şartsız müzakerelerin başlatılma tavsiyesini ülkemiz için tarihi bir başarı olarak görmekte ve en kısa zamanda Avro-Atlantik süreçlerinde mutlu sona yaklaşma beklentisi içerisindedir. Türk toplumunun ülkemizdeki en önemli siyasi kuruluşu olan THP, önümüzdeki hassas dönemde Makedonya’nın Avro-Atlantik süreçlerini elinden gelen bütün çaba ile desteklemeye devam edecektir. Geçmiş iktidar döneminde hem iç hem de dış siyaset çökmüş, ana stratejik hedeflerden ciddi sapmalar yaşanmıştı. Türk toplumu bu durumu içine sindirememiş ama dönemin iktidar ortakları gayri ciddi davranışlar ile vahim politikaları görmezden gelmemeye çabalamışlardı. Ortağı olduğumuz Hükümetin proğramında yer alan önemli hedef ve vaatleri yerine getirmenin, vatandaşların günlük sorunlarına çareler üretilmesi, ekonomik verilerin pozitif ivme alması ve stratejik hedeflere emin adımlarla yürünmesi kararlılığın ve adanmışlığın net göstergeleridir.
İnancımız sadece Makedonya ve vatandaşlarının coğrafik olarak değil, bütün kazanımları ve değerleri ile Avrupa ailesine katılmasıdır.