SİYASET

ABD Üsküp Büyükelçisi Baily: ”Dinleme kayıtlarındaki kişiler hesap vermezse ülke krizden çıkamaz”

Amerika Birleşik Devletleri Üsküp Büyükelçisi Jess Baily  son yayınlanan reportajında güncel konular hakkında çarpıcı demeçlerde bulundu. Bailly verdikleri mesajların Avrupa Birliği’nın verdiği mesajlarla aynı anlama geldiğini belirtti. Şu anda yapılması gereken en önemli şeyin Prjino anlaşmasının uygulanması ve müzakerelere katılan dört siyasi partinin şeçim yolunu açması olduğunu söyleyen Bailly, eğer hür ve demokratik seçimlerin düzenlenmesi için şartların yerine getirilmesi durumunda seçimlerin tekrardan ertelenmemesi gerektiğini vurguladı.

                Reportajın devamında Bailly ’’Hür ve demokratik seçimler sonucunda yeni seçilecek iktidar ülkeyi ileriye götürebilecektir, bu iktidar görevini laik olabilecek ve skandallara karışmamış olacaktır. Tabi ki gerekli reformların yapılması da seçimler kadar önemlidir. Hala hukukun üstünlüğü ve medya konularında anlaşmazlıklar mevcut, hükümet bu konularda adım atmalı. Üçüncü ve önemli bir konu da Özel Yetkili Savcılık yaptığı çalışmalar ve dinleme kayıtlarıyla birlikte ortaya çıkan hususlardır, dinleme katıylarındaki kişiler yargı önünde hesap vermezseler ülke siyasi krizden çıkamaz’’ derken, Özel Yetkili Savcılığın yaptığı çalışmaların engellenip engellenmeyeceği, veya hukuki sürecin nasıl yönetileceği konuları hukukun üstünlüğü açısından gerçek bir test olacağını belirtti.

                Bailly, gerek AB’nin, gerekse kendilerinin, hatta anketlerde Makedonya vatandaşlarının bile ülkedeki hukuk sistemine güvenin olmadığını söylerken, tecrübelerine dayanarak Özel Yetkili Savcılığın çalışma alanındaki hukuki sürecin ülke için bir fırsat olduğunu ve Makedonya’da bu gibi süreçleri profesyonelce, kuralına uygun şekilde yönetecek savcıların olduğuna inandığını belirtti.