Seçme ve Atama Komisyonu İçin Kordinasyon Görüşmeleri Bugün Devam Ediyor

Bugün öğleden Makedonya Cumhuriyeti Meclisinde parlamenter gruplar arasında Seçme ve Atama Komisyonunun üyeleri ve başkanını belirleyecek kordinasyon görüşmelerinin devam etmesi bekleniyor. Komisyonun kurulması devamı beklenen Kurucu Meclis Toplantısının başlaması için ön şarttır.

Kordinasyon görüşmelerinde komisyon başkanının önerilmesi ve seçimi yapılması beklenmekte. Komisyonda Vmro Dpmne’nin 6, SDSM’nın 5, Arnavut DUİ ve BESA partislerinin birer üyesi olması dün kararlaştırıldı.

Vmro Dpmne milletvekili İliya Dimovski, bugüne kadar yani 25 yıllık pratikte mecliste kurulan bu Seçme ve Atama Komisyonunun başkanı her zaman mecliste en fazla milletvekili olan gruptan seçilmiştir. Eğer uzlaşma sağlanırsa daha yarın meclis çalışmalarının devam etmesi için hazırız, dedi.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Genel Sekreteri ve milletvekili Oliver Spasovski, Vmro Dpmne’nin demokrasi ilkelerinde uzak, Makedonya Cumhuriyeti’nin kurumlarnı işgal ediyor ve çalışmalarını engellemeye çalıştığını söyledi.

Sözlerinin devamında Spasovski şu ifadelere yer Verdi: Trayko Velyanovski meclisin çalışma kurallarını ihlal ederek meclis toplantılarının başlaması için 61 vekilden imza aradı. Biz 67 imza sunduk, ondan hemen sonar Vmro Dpmne’den yeni istek geldi, Seçme ve Atama Komisyonunda altı üyelerinin olmasınını talep ettiler. Onuda kabul ettik,  şimdi Vmro Dpmne komisyon başkanının kendi sıralarında seçilmesini istiyor, aksi takdirde meclis toplantıları devam etmeyecek. Komisyon başkanı, başkan yardımcısı ve üyelerini mecllis seçiyor, bu karar meclise aittir.

Kurucu Meclis Toplantısı 30 Aralık 2016 yılında başlamıştı, fakat toplantı tamamlanmadı. Toplantının tamamlanmamasının sebebi ise meclis başkanının seçimi için gerekli çoğunluğun sağlanmadığından olduğu belirtilmekte.