SİYASET

Seçim yasası düzenlemeleri 6 Ekim’e kadar tamamlanmalı

26Avrupa Birliği komiseri Yohanes Han’ın, 4 büyük siyasi parti liderleri  ile gerçekleştirdiği görüşmelerde seçim yasasının düzenlenmesini 6 Ekim tarihine kadar bitirilmesi gerektiğini söylediği belirtiliyor. Yapılan ortak komisyon görüşmelerinde masada seçim modelinin değiştirilmesi, seçmen listelerinin nasıl belirleneceği, diyaspora seçimleri gibi son derece hassas konular bulunmakta.
İktidar ve muhalefet arasında seçim sistemi konusunda ciddi görüş ayrılıkları olduğu bilinmekte. İktidardaki Vmro-Dpmne Genel Başkanı ve Başbakan Gruevski, çoğulcu bir seçim sisteminden yana tavır alırken, huhalefet Sosyal Demokratlar Birliği tek seçim bölgeli bir sistem üzerinde duruyor. Arnavut partilerine gelince ise Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ/DUİ) mevcut 6 seçim bölgeli sistemin korunması gerektiğini, diyaspora seçimleri için ise seçilme oranının ülkedekine göre dengelenmesi gerektiğini savunuyor. Arnavut Demokratik Partisi (DPA/PDSH) tarafında seçmen listelerinin belirlenmesinde parmak izi kullanılması teklifi verilmiş durumda.
Makedonya’daki Türk siyasi partilere gelince ise iktidardaki Türk Demokrati Partisi konuya ilişkin bir görüş belirtmezken, muhalefette bulunan Türk Hareket Partisi tek seçim bölgeli sistemin ve küçük etnik topluluklara garantili milletvekili sayısı verilmesi teklifini koalisyon ortaklarına sunduğu bilgisine ulaşıyoruz.