Mayıs Anlaşmasından Belge Bulundu: Kazananların Hükümeti Kuracağı Hiçbir Yerde Belirtilmemiş

2007 yılında getirilen Mayıs Anlaşmasında yeni kurulacak hükümette ,,kazanan kazananla’’ ilkesi yer almamaktadır. Alsat TV on yıl önce Makedon Vmro-Dpmne ve Arnavut DUİ tarafından kabul gören beş maddelik anlaşmadan  örnek buldu.

İmzalanmamış bu anlaşmanın-belgenin beşinci maddesi hükümetin kurulmasıyla ilgilidir, fakat anlaşmada hiçbir yerde iki partinin belirttiği ilkeden söz edilmemektedir-Makedon blokunda kazananlar Arnavut blokunda kazananla hükümet kuruyor.

Aynı belge ve ilke için şimdi Vmro-Dpmne de açıklama yapmakta. Fakat, 2007 yılında, eski başbakan Nikola Gruevski, bu kağıtın bir belge ağırlığı yoktur aslında o bir tutanaktır, demişti.

2006 yılının sonlarında DUİ partisinin Makedonya Meclis çalışmalarını boykot kararı üzerine oluşan krizden dolayı, Vmro-Dpmne ve DUİ durumun normaleşmesi için çalışma grupları oluşturdular. Altı ay süren müzakereler sonucu Mayıs Anlaşmasına varıldı. ilk  iki maddede taraflar 46 yasanın Badinter ilkesine göre Makedonya Meclisinde getirilmesini kabul etmenin yanı sıra Etniklerarası Komitenin yenilenmesi hakkında mutabık oldukları belirtilmekte. Üçüncü maddede ise Arnavut dilinin resmileşmesi ve ONA savaşçılarının statüsünün çözülmesi üzerinde düzenleme içermekte, bu sorunların bugüne kadar çözülmedi.