GÜNCEL

Mitskoski Sonraki Adımları Açıkladı, Kovaçevski İçin Referandum Gereksiz

Başbakan ve SDSM lideri Dimitar Kovaçevski, VMRO-DPMNE’nin AB ile müzakereler konulu referandum girişimini, gereksiz ve yalnızca VMRO-DPMNE’nin iç siyasi ihtiyaçları ve kendisinin dediği gibi koalisyon ortağı Levitsa’yı motive ettiği gerekçesiyle reddetti. Kovaçevski müzakere sürecinin devam ettirilme şartı olan anayasa değişikliklerinin Meclis’ten geçmesini beklediğini ifade etti.

İlk hükümetler arası konferansın yapıldığı günden itibaren bu ülke AB’ye katılım yolunu başlattı. O yoldan geri dönüş olmadığını belirten Kovaçevski,  bu nedenle VMRO-DPMNE’nin AB’ye katılmaya karşı bir açıklama olması gereken bir tür referandum talebi, tamamen gereksiz olduğunu söyledi.

VMRO-DPMNE lideri, hükümete güven oylaması yapıldığında muhalefetle yüzleşmek zorunda kalan yetkililerin “şimdi de referandumda vatandaşlarla yüzleşmekten kaçtığını” söyledi.

Mitskoski, VMRO-DPMNE tarafından yürütülen istişarelerin devam ettiğini, çok yakında VMRO-DPMNE Yürütme Komitesinin bir sonraki oturumunda bu konuyu tartışacaklarını, ancak bugünden itibaren halkın da çok yakında referanduma yönelik adımlarımızı öğreneceklerini bellirtti.

 

Follow by Email
WhatsApp