GÜNCEL

Pendarovski: Bölgeyi Riske Atmadan Diyalogda Karşılıklı Çözüm Gerekli

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Kuzey Makedonya mevkidaşı Stevo Pendarovski’nin  görüşmesi ardından bir basın toplantısı düzenlendi.

Bu vesileyle Pendarovski, iki ülkenin karşılıklı ilişkileri güçlendirmek için işbirliğini sürdüreceklerini belirterek, Kosova ile tecrübe alışverişinde bulunmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Kosova-Sırbistan diyalogundan konuşan Pendarovski,  bölgeyi tehlikeye atmayacak karşılıklı bir çözümün gerektiğini belirtti.

Pendarovski,  “Kuzey Makedonya ve Kosova komşular olaak birbiriyle işbirliğinbde bulunacak ve diyalogu daha da yoğunlaştırmanın altını çizdim. Devletler arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek için söz iki dost ülkeye ilişkindir”.

“Dış politika söz konusu olunca destekliyoruz ve AB ile NATO hedeflerinde tecrübemizi sunmaya hazırız. Ekonomik açıdan ilerlemiş bir  bölgenin olmasında hazırız ve  bögesel girişimlerde Kosova’yı destekliyoruz. Makedonya bölgeye tehlike yaratmayacak karşılıklı çözümden yanadır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ise  Kosova devletinin hedefinin uluslararası örgütlere üyeliği olduğunu belirtti.

Osman, Rusya’nın Batı Balkanları etkileme eğilimi konusunda Pendarovski’den yardım istedi.

Cumhurbaşkanı Osmani, “İki ülke arasındaki işbirliğini artırma ve ikili ilişkileri derinleştirme isteği var. Her iki ülkenin de Avrupa Birliği’ne üye olmak için aynı sebepleri var. Avrupa Birliğine entegrasyon süreci önceliklerimizden biri olmaya devam ediyor ve birbirimize yardım etmek için birlikte çalışacağız.”

AB, vize serbestisi sözünü henüz tutmadı ve aynı zamanda vize serbestisi konusunda Kosova’ya yaklaşımından dolayı ülkenize teşekkür ediyorum. Her iki ülkenin de Avrupa Birliği’ne yönelik hedefleri aynı”Makedonya’dan daha fazla destek bekliyoruz ve bildiğiniz gibi Kosova Rusya’nın eğilimleriyle karşı karşıya ve biz bu istikrar bozucu etkileri reddetmeye kararlıyız.” dedi.

kosovahaber