SİYASET

Meclis Başkan Seçimi İçin Görüşmeler Sürüyor

Cumhurbaşkanı İvanov’un,hükümeti kurma görevini Meclis çoğunluğunun desteğini alan Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) lideri Zoran Zaev’e vermemesinin ardından siyasi krizin derinleşmesi, siyasi partileri İvanov’un kararını gözden geçirmesini bekledikleri süre içinde farklı çözüm yolları aramalarına sebep oluyor. Hernekadar İvanov’un kararı başta uluslararası camia ve Anayasal uzmanlara göre yersiz ve hukuksuz olarak gösterişmiş olsa da, oluşan yönetim boşluğunun giderilmesi için siyasi kulislerde yoğun hareketlilik mevcut.

İvanov’un kararını gözden geçirmesi beklenirken, Meclis çoğunluğunun desteğini elinde bulunduran SDSM ve ortakları Meclis Başkanının seçilmesinin doğru bir karar olacağı görüşünde birleşiyorlar. Meclis Başkanının seçimi konusunda İvanov’un ve verdiği kararın hiçbir engel taşımadığı, hatta ülkenin bulunduğu yönetim boşluğunun giderilmesi için önemli olduğu belirtiliyor. Tam da bu sebeple başta SDSM ve Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) arasında belli görüşmelerin yapıldığı hatta bu görüşmelerde önemli ilerlemenin sağlandığı bildiriliyor. Oluşan Meclis çoğunluğunun tamamı, Meclisin toplanım Başkan seçmenin doğru bir hareket olacağını ve durumun çözümü için önemli bir adım atılmış olunacağı görüşünde.

Siyasi kulislerde Meclisin bu hafta toplanma ihtimalinin bulunduğu konuşuluyor. Yeni Meclis Başkanının Arnavut olmasına kesin gözüyle bakılırken, bu görev için birkaç kişinin ismi geçiyor, bu isimlerden DUİ milletvekili Talat Caferi’nin adı ön plana çıkıyor.