SİYASET

BESA ve Arnavut Koalisyonu, SDSM Hükümet Proğramına Olumlu Bakıyor

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) lideri Zoran Zaev’in cuma günü kamuyouna açıkladığı Yeni Hükümet Proğramına siyasi partilerden olumlu tepkiler geliyor. Zaev’e hükümeti kurması konusunda gerekli Meclis çoğunluğunun sağlanması için milletvekillerinin imzasını veren BESA ve Arnavut Koalisyonu konu ile ilgili görüşlerini kamuoyu ile paylaştılar.

BESA’da yapılan açıklamada SDSM Hükümet Proğramının bir taslak olduğunu ve üzerinde çalışılması gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca henüz hükümeti kurma görevinin verilmemesinin, bu konu üzerinde detaylı açıklama yapmalarına engel olduğunu bildiriyorlar. BESA’dan ayrıca SDSM ile Anayasanın yorumlanması konusunda bazı görüş ayrılıkları olduğunun altını çiziyorlar.

Arnavut Koalisyonundan konu ile ilgili yapılan açıklamada ise, vatandaşların çoğunluğunun desteklediği reformsal ve yeni bir yönetim anlayışı uygulanmalıdır. Tam eşitlik, sosyal gelişme ve ülkenin stratejik hedefleri olan AB ve NATO üyeliği konusunda çalışılmalıdır. SDSM Hükümet proğramının bütün herkesi kapsayacak şekilde geliştirileceği bildiriliyor.