BALKANLARRÖPORTAJ

Mamuşa’da 14. Uluslararası Domates Festivali Düzenlendi

Mamuşa’da geniş katılımın gözlendiği 14. Uluslararası Domates Festivali düzenlendi.

Mamuşa Belediyesi’nde bir araya gelen davetlilerin ilk durağı Çanakkale Şehitliği oldu. Kosova ve Türkiye şehitleri için dualar zikredildikten sonra yürüyerek festival alanına intikal edildi.

Mamuşa Belediyesi tarafından düzenlenen festivale, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Fikrim Damka, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Antalya Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Kosova ve Türkiye’nin milletvekilleri, belediye başkanları, ülkede görevli Türk kuruluş temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Mamuşa Anadolu İlköğretim okulu avlusunda düzenlenen törende Başbakan Kurti, Kosova’nın kalkınabilmesi için anahtar sektörün tarım olacağını söyledi.

Kosova’nın ambarı olarak kabul gören Mamuşa’daki tarımcıları desteklemeyi sürdüreceklerini dile getiren Kurti, “Mamuşa Belediyesi, Kosova’da tarım mozaiğini tamamlayan, katma değer sağlayan ve herkes tarafından takip edilmesi gereken bir örnektir. Toprağı işlemeye yönelik istek ve özveri kaliteli ürünlerle sonuçlanıyor. Mamuşa’yı karakterize eden de budur.” ifadelerini kullandı.

Mamuşa’nın en önemli sorunu içme su sorun olduğunu vurgulayan Krasniç, Kosova kurumlarına sözlü ve yazılı su sorunu çözümü için defalarca başvuruda bulunduklarını söylerken Başbakan Kurti’den çözüm çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından, 172 çiftçiye çekilişle tarım makineleri dağıtılırken, festival Gerçek, Filizler ve Aşık Ferki dernekleri halk oyunları gösterileri ve ses sanatçısı Orhan Çakmak’ın verdiği konserle son buldu.

Festival kapsamında ayrıca Bağcılar ile Mamuşa Belediyeleri arasında iş birliği daha da arttırmaya yönelik protokol imzalandı.

/KosovaHaber

Follow by Email
WhatsApp