BALKANLAR

Kosova’da Başbakanlıkta Türk Sorunları Ele Alındı, KDTP Katılmadı

Kosova Başbakanlığı binasında bugün Başbakan Yardımcısı Emilija Redžepi ve göreve yeni atanan Türk danışmanı Sevil Liman Kazaz örgütlemesiyle “Kosova Türk Toplumu ve Mevcut Durumu’nun Değerlendirilmesi” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Başbakan Albin Kurti’nin de katıldığı toplantıda Türk Topluluğu temsilcileri, Kosovalı Türklerin temsil, eğitim ve istihdam alanlarında karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri ileri sürüldü.

Topluluklar ve İnsan Haklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emilija Redžepi, diğer topluluklarla olduğu gibi Türk Topluluğu temsilcileri ile de sorunların tespiti ve çözüm önerilerini öğrenmek gayesiyle böyle bir toplantı tertiplediklerini, ileride de eğitim, ekonomi, kültür, sağlık, medya gibi konulu toplantılar düzenleyeceklerini bildirdi.

Başbakan Albin Kurti, Türk Toplumu sorunlarını ve çözüm fikirlerini paylaşmak için toplantıya katılanlara teşekkür ederken Türk Toplumu’nun Kosova’nın bağımsızlığı, demokratikleşmesi, kalkınma ve gelişmesine katkılarına da vurgu yaptı.

“Toplum ve kurumlar birlik içinde hareket ederse çözülmeyecek sorun olmaz” diyen Başbakan Kurti, Kosovalı Türklerin, Kosova’nın dostu ve ortağı olan Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin geliştirilmesine de katkı sağladığını söyledi.

Kosova Başbakan Yardımcısı Danışmanı Sevil Liman Kazaz, Kosova Türk Topluluğu’nun kısa tarihçesi, durumunu, sorunları ve ihtiyaçlarını içeren raporunu sunarken bu toplantıdan çıkan çözüm önerilerini de rapor haline getirip takipçisi olacaklarını belirtti.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda siyasi ve sivil toplum temsilcileri; Türklerin eğitimde, istihdamda, dil kullanımda, medya, kültür ve sağlık gibi alanlarda uğradıkları hak ihlallerini dile getirdi ve çözüm önerilerinde bulundular. Özellikle de istihdam ve eğitimde Türk kontenjanlarının genelde çoğunluk topluluk tarafından kullanıldığına dikkat çekilirken kurumlardan destekler konusunda da iyileşmeye rağmen sivil toplumun yeterli destek göremediğine işaret edildi.

Toplantıya siyasi temsilcilerden sadece Yenilikçi Türk Hareket Partisi Başkanı Ertan Simitçi katıldı. Başbakan Yardımcısı Emilija Redžepi, Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, milletvekilleri ve belediye temsilcilerini de davet ettiklerini ancak davete icap etmediklerini bildirdi. Toplantıya T.C. Kosova kurum temsilcilerinin de katılacağı bildirilmişti, ancak onlardan da katılım olmadı. Toplantıda Başbakanlık Topluluklar Ofisi’nden ve Kosova Adalet Türk Partisi’nden de katılım gözlenmedi ve davet edilip edilmemeleri konusunda bir açıklama yapılmadı.

KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, Kosovahaber’e yaptığı açıklamada katılmama sebeplerini şöyle ifade etti:
“Başbakan Yardımcısı, Türk sorunlarının tartışılacağı bir toplantıyı Türk Bakan, vekiller ve parti temsilcileri ile koordine etmeden; kafasına göre tarih ve saat belirlememeli. Ayrıca toplumu siyasi olarak temsil etmeyen uydu siyasileri davet etmemeli. Toplumun temsilcileri, Meclis ve yürütmede zaten mevcut. Biz, oldu bitiye getirilen ve sadece kayıtlara geçsin gayesiyle yapılan toplantılara karşıyız. Türk Toplumu, kendi sorunlarını arasında tespit ederek Başbakan’a rapor ve talep olarak sunmak tecrübe ve bilgisine sahiptir.”

/KosovaHaber

Follow by Email
WhatsApp