RÖPORTAJ

Maksud Ali: İvanov mu, Caferi mi Provokatör?

M.C. Cumhurbaşkanı G.İvanov’un tarafsızlığına çocuklar da inanmıyor. Söylediği ve yaptığı dikiş tutmuyor. Vatandaşları kutuplaştırmaya devam ediyor. Neden? Herhalde yolsuzluklara boğulan ırkçı iktidarın esiri yahut suç işleyen kesimleri kurtarma peşinde.

İvanov dün (17 Mayıs) dört ay gecikmeli bir şekilde hükümeti kurma yetkisini Zaev’e verdi. Devletin üniter yapısını….güya garantiye aldı. Anayasa böyle sözlü yahut yazılı garantiden bahsetmiyor.

Akşam saatlerinde yandaş ulusal kanalında devlet adamı gibi değil, acemi  siyasetçi gibi açıklamalarda bulundu.

Meclis başkanı Talat Caferi’yi provokatörlükle suçladı, kendisini savunma bakanı görevinde iken iyi tanımış hatta üniversite hocası olarak bir vakfın milletvekilerine düzenlediği seminerde  T.Caferi’nin nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu öğrenmiş. Sonunda Arnavut kesiminde daha iyi bir kişi bulunabilirdi diye ekledi. Demek ki meclis başkanının Arnavut olması sorun değilmiş, T.Caferi sorunmuş. Allah Allah bir yaşımıza daha girdik.

Saçma sapan açıklamalar. Meclis başkanı Talat Caferi devletin ikinci adamı. Peki nasıl karşısına çıkacak hiç düşündü mü? İvanov yetkisini kullanarak  Caferi’yi provokatör yoksa savunma bakanı olarak mı onayladı? Savunma bakanı olarak güvenlik konseyinde provokatörlere yer var mı? Gel çık bu işin içinden. Vatandaşların oyunu almış birisine bu yakışıksız sözleri harcadıysa sıradan vatandaşın vay haline. İyi, kötü Arnavut ayırımı yapanları duyduk, gördük ama  Cumhurbaşkanı olarak iyi, kötü olarak Arnavut milletvekillerini canlı yayında ayırmak cesaretini gösteren İvanov bir adım daha  ileri gittiğini gösteriyor. Efendiler ülkemizde ırkçılık sınır tanımıyor.

Allah aşkına VMRO DPMNE meclis başkanı, bakan ve milletvekilleri kimleri seçmedi ki  Arnavut siyasetçilerinde gözü kalsın. Savaş suçlusu olan kişi milletvekili yapılmadı mı? Mahkum olmuş, cezasını çekmiş aynı kişi meclis baskınında saldırganlara öncülük yaptıysa eğer bir cumhurbaşkanın  Arnavutlara karşı konuşma hakkı hiç yoktur.

Arnavutların sıkıntılarını Tiran’da değil kendi kabinesinde dile getirmenin daha doğru olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı’na ne diyelim. Arnavutlardan şikayetler geliyormuş, partilerinden memnusiyetsizlik, çok Arnavut partisinin olması vs. bunlar ülkemiz için yeni birşey değil. Hatırlatalım, beş Arnavut partisinden dördü meclis, biri meclis dışında kaldı. Irkçı iktidar VMRO DPMNE koalisyonunun  20 partilik ortaklık olduğunu İvanov bilmiyor mu? Makedonlar memnun mu? Elli Makedon partisi çok değil beş Arnavut partisini çok göstermekle ne amaçlıyor İvanov? Üç Türk partisi beş Arnavut partisine ne diyelim?

Arnavut karşıtı eylemlere göz yuman İvanov şimdi canlı yayında yeni bomba patlattı. Meclis saldırganlarına af öneriyor. İç savaş sonrası (2001) örneğini veriyor. Darbeci zihniyetli İvanov rezaletine bakın. Arnavutlara ölüm, kahpe Arnavutlar, temiz Makedonya, meclis baskını vahşetinden sonra kendince çözümler üretmeye başladı. 24 Aralık 2012 yılı meclis olayları, ses kayıtları, siyasallaşan devlet kurum ve kuruluşları, Kumanova çatışması gibi olaylar meclis saldırganlarına yol açtığını bilmeliyiz. Eski meclis başkanı Savo Klimovski Arnavut karşıtı protesto mitinginde milletvekilerini tehdit etmedi mi? Özürlemelere gerek yok artık.

Türklerin bu kirli oyunlara alet edilmesi iyiye  işaet değildir. İvanov’dan Türk dostu olamaz, olsa da çıkar söz konusu olabilir. Birleştirici şansını kaybetti ve dönüşü yok artık.