SİYASET

Makedonya Ve Arnavutluk Arasında Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı Düzenleniyor

Bugün Ohri gölü’nün Arnavutluk kısmında bulunan Pogradets kentinde Makedonya ve Arnavutluk hükümetlerinin ortak bakanlar kurulu toplantısı düzenlenecek. Toplantının ardından Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev basın açıklaması yapacaklar.

Ortak bakanlar kurulu toplantısında iki ülke arasında birçok işbirliği anlaşmasının imzalanacağı duyuruldu. Toplantıda başta ikili ilişkilerin geliştirilmesi, ortak altyapı projelerinin yapımı, Arnavutluk-Makedonya ve Bulgaristan arasında 1500 km olması öngörülen ve Adriyatik denizi ile Karadenizin kara yolu ile bağlanmasını hedefleyen ”Koridor 8” diye adlandırılan otoyolun yapım konusu, güvenlik alanında işbirliğinin geliştirilmesi ve ikili ticaretin geliştirilmesi konuları masaya yatırılacak.

Geçtiğimiz ay benzeri olarak Makedonya ve Bulgaristan hükümetlerinin ortak bakanlar kurulu toplantısı düzenlenmiş ve birçok ikili anlaşma imzalanmıştı. Makedonya hükümeti komşu ve dost ülkeler ile bu tip ortak bakanlar kurulu toplantılarının düzenlenmesinin üzerinde duruyor.