SİYASET

Arnavut BESA Partisi Ali Ahmeti’nin Teklifini Kabul Etmedi

BESA partisi Arnavut DUİ partisi lideri Ali Ahmeti’den gelen, Üsküp’te bütün Arnavut partilerin görüşme teklifini kabul etmedi. BESA’dan gelen bildiride şunlar yer aldı:

Biz Makedonya’da Arnavutların çıkarlarının korunmasına özen gösteriyoruz, Arnavut seçmenlerin siyasi tercihine saygımız var, bu sebepten bizleri bu görüşmeye davet eden Özel Yetkili Savcılık tarafından şüpheli görülen ve suça karışmış kişilerin teklifini kabul etmiyoruz. Bu kişiler yönelik ,,Macar Telekom’’ davasında araştırma yürütülmektedir, aynı zamanda iki Arnavut partisi DUİ ve DPA’nın Devlet Seçim Komisyonunda bulunan üyeleri ırkçı Vmro Dpmne’ye hizmet ederek bizden bir milletvekilini alıp eski başbakan Gruevski’ye verdiler. Bu sebeplerde BESA  seçmeninin iradesine saygılı parti olarak, DUİ’nin önerdiği görüşmeye katılmama kararı aldı.

BESA’nın başlattığı ,,yeniden canlanma’’ harekatı Arnavutları 15 yıldır ezip geçen ve aşağılayanlara olumlu cevap vermedi, hiçbir dönemde Arnavutlar bukadar aşağlanmadı. Arnavut karşıtı Nikola Gruevski’nin figurunu o kadar güçlendirdiler ki, son seçimlerde Arnavutlar  bir Makedon partisine oy vermek zorunda kaldı. Bizim kararımız kesindir bu şahıslarla aynı masaya oturmayacağı aynı seviyeye gelmeyeceğiz, yinede BESA’nın yürüttüğü çalışmalar her zaman Arnavutların haklarını koruma ve kurumlar içinde haklarını ilerletme yönünde olacaktır. Ülkemizin stratejik çıkarları Avrupa-Atlantik entegrasyonudur.