SİYASET

Velyanovski Yeni Başkan Caferi’yı Tanımıyor; SDSM: ”Meclis Başkanını Seçti, Velyanovski Hesap Verecek”

Meclis eski Başkanı ve 11 Aralık Erken Parlamento seçimleri sonrasına Meclisin kurucu oturumunu yöneten Trayko Velyanovski, yeni seçilen Meclis Başkanı Talat Caferi’nin yasalara ve Anayasaya uygun olmayan şekilde seçildiğini belirtti. Velyanovski, yeni Başkanın ”kaçak” şekilde seçilemeyeceğini, seçimin törensel yapılması gerektiğini ve kamuoyuna açık şekilde yapılması gerektiğini belirtti. Velyanovski ayrıca Mecliste yaşanan şiddet olaylarının SDSM tarafından körüklendiğini söyledi. Yaşanan olaylardan ötürü Meclis binasında birçok hasarın oluştuğu ve bu hasarların onarımından sonra Meclisin çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Velyanovski’nin bu açıklamasına Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) tarafından sert bir bildiri ile cevap verildi.
SDSM bildirisinde: ”Makedonya Cumhuriyeti Meclisinin yasalar ve Anayasaya uygun şekilde Meclis çoğunluğunun oyları ile seçilen yeni Başkanı vardır. Makedonya Cumhuriyetinde demokratik süreçler ilerlemeye Hükümetin seçilmesi ile devam edecektir. Trayko Velyanovski, Nikola Gruevski’nin gerilimler, bölünme ve kin hedefleyen senaryosunun bir parçasıdır. Velyanovski; İvanov, Gruevski ve Çavkov gibi  hesap verecektir. Mecliste yaşanan terör olaylarına ilişkin yapılacak soruşturmada Velyanovski’nin olaylar ile bağlantısı ortaya çıkarılacaktır” denildi.