KÜLTÜR & SANATSİYASET

Liberal Demokrat Parti: Manastır Subay Evi planlı olarak yok ediliyor

Makedonya Liberal Demokrat Partisi (LDP) tarafından kamuoyuna paylaşılan bildiride, Manastır şehrinde bulunan Subay Evi’nin kendi haline bırakıldığı belirtiliyor. Bu yılın başında iktidarın satmaya çalıştığı fakat yoğun kamuoyu tepkisi sebebiyle geri adım atma durumunda kalması ile gündeme gelen Subay Evi, son dönemde gerek yerel gerekse merkezi çaptaki yöneticiler tarafından sistematik şekilde çürümeye ve bakımsızlığa bırakıldığı belirtilen LDP bildirisinde, bu gidişle harabeye dönüşecek olan Subay Evi’nin ilerde halk tarafından da satışına razı olması planlandığı belirtiliyor. Bakımsız ve terkedilmiş halde olan Subay Evi’nin son olarak 60 yıldan eski olan ve paha biçilmez bir değere sahip olduğu söylenen avizesinin de kimliği belirsiz kişiler tarafından kırıldığı, ve bu konuda yetkililerin bir endişe ya da sorumluluk hissetmediği belirtiliyor.

                Liberal Demokrat Parti (LDP) bildirisinde yetkili kurumların Subay Evi’nin korunmasında ve bakımında gerekli ilgiyi göstermediği, yine aynı kurum ve kuruluşların vicdani ve kanuni sorumluluk hissetmeleri gerektiğine yer veriliyor. Bildirinin son bölümünde ‘’Kültürel miras silah ile değil, yetkili kurumlardaki kişilerin profesyonel ve uzmanlığıyla korunabilir’’ deniliyor.

                Makedonya’nın Manastır şehrindeki en önemli Osmanlı Mimarı Eserleri arasında yer alan Subay Evi koruma altında olmasına rağmen yıllardır şehrin çarşısında ve merkezi bir yerde olmasına karşın kaderine terkedilmiş durumdadır. Bu yılın başında iktidar akla ziyan bir şekilde bu önemli eserin satışı için karar almış fakat yoğun tepki ve protestolardan ötürü geri adım atma durumunda kalmıştı.

                İşin ilginç yanı Makedonya kamuoyu ve özellikle Manastır şehrindeki Makedon vatandaşların Subay Evi’nin korunması ve satılmaması için yoğun çaba ve protestolar düzenlemiş olmasının yanında Makedonya’daki Türk toplumunun bu konuya ilgisiz ve alakasız kalmasıdır. Satış kararı verildiği dönemde Makedonya Türkleri arasında sadece birkaç ‘’kısık ses’’ bu zulüme tekpi göstermişti. Hatırlanacağı üzere Makedonya Ufuk Derneği, satışa sunulan Subay Evi ile birlikte Manastırdaki Bedesteni de satın alma niyetinde olduğumuzu bildirmiştik.

Oficerski1 13912789_10210579792834806_8331641038015915042_n