SİYASET

Hahn Parti Başkanları İle Görüştü

Avrupa Birliği genişlemeden sorumlu komiseri Johannes Hahn Makedonya ziyareti sırasında Arnavutların Demokratik Bütünleşme Birliği, BESA Hareketi, Arnavut Birliği Koalisyonu ve Arnavut Demokratik Parti Genel Başkanları yanısıra, Vmro-Dpmne Genel Başkanı Nikola Gruevski ile Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev ile görüştü. Görüşmelerden sonra parti başkanları kameraların karşısına çıkarken, gazetecilerin sorularını cevapladılar.

BESA Hareketi Genel Başkanı Kasami, SDSM’nın hükümeti kurma yetkisini alması için Cumhurbaşkanı İvanov’un 61 imza şartını yerine getirilmesi için BESA milletvekiilerinin imza vereceklerini duyurdu.

Arnavut Demokratik Partisi Genel Başkanı Menduh Taçi ise Ali Ahmeti’nin Nikola Gruevski ile hükümeti kurma konusunda anlaştığını ve Arnavut Koalisyonu Genel Başkanı Ziyadin Sela’nın destek vereceğini söyledi.

Arnavut koalisyonu lideri Ziyadin Sela ise basına yaptığı açıklamada yeni bir erken genel seçimin ülkeye yarar getirmeyeceğini aksine sorunların daha da derinleşeceğini ifade etti.

Demokratik Bütünleşme Birliği Genel Başkanı Ali Ahmeti ise SDSM’nın Cumhurbaşkanı İvanov’dan yetkisi alması için gereken imzaları vermeyeceğini, ancak hükümeti kurma konusunda anlaştığımızda milletvekillerimiz imza vereceklerini söyledi. Ayrıca Zoran Zaev yazılı bir şekilde tekliflerini bize sunduktan sonra, parti organlarının alacağı karara göre hareket edeceklerini söyledi.

Sosyal Demokratlar Birliği Genel Başkanı Zoran Zaev, Hanh ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilerin önüne çıkarak, ” Makedonya’nın en kısa zamanda yeni bir hükümete kavuşması gerektiğini söylerken, Ali Ahmeti’nin bugüne kadar yazılı herhangi bir dosya istemediğini ama yazılı istedikleri takdirde de kendilerine ulaştıracaklarını” söyledi. Zaev ayrıca  ” Ahmeti’nin Nikola Gruevski ile görüşmelerinde yazılı bir metin istememesine rağmen, bizim sözümüz söz, ister sözlü ister yazılı olarak bizim öneri ve tekliflerimizi kendilerine ulaştırcağız, Makedonya’da artık herkes eşit vatandaş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Hanh’ın Nikola Gruevski ile yaptığı görüşmenin ardından Gruevski kameraların karşısına çıkmayarak,