SİYASET

Toplulukların Konumu Konulu Yuvarlak Masa Toplantısı Düzenlendi

Toplulukların Haklarının Sağlanması Ajansı (THSA) ve AGİT Üsküp ofisi işbirliğinde dün ’’Sayısı nüfusun %20’sinin altında olan toplulukların haklarının sağlanmasının geliştirilmesi’’ konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Toplantıya Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Prof.Dr. Renata Deskovska, M.C. Kültür Bakanı Robert Alagyozovski ve Kamu yönetimi ve enformasyon Bakan vekili Aleksandar Baydevski konuşmacı olarak katıldılar.

THSA Müdür vekili İlhan Rahman yaptığı konuşmada Ajans olarak yeni bir sayfa açtıklarını söylerken, Makedonya’da nüfusu az olan bütün toplulukların ciddi sorunlar ile karşılaştıklarını söyledi. Rahman ayrıca, eski iktidarlar döneminde devletin nüfusu az toplulukların sorunlarına çözüm bulma yolunda ilgisiz davrandığını söyledi.

Rahman ”Ajans olarak eski alışkanlıkları değiştirmeye başladık, birkaç ayda yapmış olduğumuz faliyet ve çalışmalar ile farklılığımızı gösterdiğimizi düşünüyoruz. Hükümetin ortak toplum yaratma niyetini bugün düzenlediğimiz toplantıya katılan Bakanlarımız ile bir kez daha görmekteyiz. Ajan olarak çalışmalarımıza daha ciddi ve sistematik çözümler getiren faliyetler ile devam edeceğiz’ dedi.

Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Prof.Dr. Renata Deskovska yaptığı konuşmada nüfusu az olan toplulukların eğitim konusunda varolan haklarından söz ederken, eğitim alanında son derece ciddi problemlerin var olduğunu söyledi. Deskovska ”Eğitim alanında kalıcı çözümler getirilmesinden yana tavrımız nettir. Bu işin zor ve kısa sürede olmayacağının farkındayız. Ama bizim sorunları çözme konusunda samimi niyetimiz var” dedi.

Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, toplulukların kültürlerinin korunması ve geliştirilmesinin ortak toplum için son derece önemli olduğundan söz ederken ”Geçmiş yıllarda Kültür bakanlığı çalışmalarında sayısı az olan topluluklara gösterilen ilgi yok denecek kadar azdı. Biz Makedonya’nın bütün kültürel zenginliklerine sahip çıkma tutumundayız. Bakanlık bünyemizde olan Toplumların Kültürlerini Geliştirme ve Tanıtma İdaresi’nin konumunu ve yasal düzenlemesini gerçekleştirme niyetindeyiz. Bakanlığımızın ilanlarında sayısı az olan toplulukların projelerine destek vermek durumundayız” dedi.

Kamu yönetimi ve enformasyon Bakan vekili Aleksandar Baydevski ”Kamu çalışanlarının sayısının net olarak belirleme aşamasındayız. Eski iktidarın karmaşık sistemler ile gerçek sayıları gizlediğini görmekteyiz. Kamu personel alımında mutlaka hakça temsil ilkesinin gözetilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bakanlığımızın hazırladığı yeni eylem plan ve stratejileri ile sayısı az olan toplulukların kamu kurumlarında hakça temsillerinin iyileştirileceğini düşünüyoruz”dedi.