EĞİTİM

Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi Yükseköğretimdeki Kötü Kaliteden Endişeli

Akademisyenlere göre Makedonya’nın çok üniversitesi ve onlara kayıtlı öğrencisi var, fakat bu yükseköğretimde kalitenin yükseldiği anlamına gelmiyor.

Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi (MANU) kuruluşunun 49. yılını kutladı. Akademinin başkanı Taki Fiti ,,Karmaşa ve Umutlar Yılı’’başlıklı ekspozesinde 2016 ve önceki 2015 yılının zor yıllar olduğunu, belirsizliklerin ve gerginliğin yanı sıra aynı zamanda beklentilerin yılları olduğunu ve ülkenin bir an önce ciddi krizin üstesinden gelmesi gerektiğini, söyledi.

Makedonya Cumhuriyeti’nin karşı karşıya kaldığı sorunlar gece içerisinde çözülmeyecek. Biz adil ve demokratik seçimler ve tam kapasiteli karar getirebilen siyasi hükümetin kurulmasını bekliyoruz, bu şekilde siyasi krizin çözümü başlatılacak. Önceden de söylediğimiz gibi, günümüzde karşı karşıya kaldığımız sorunların çözümü büyük reformlarla mümkün, çok bilgi, enerji ve onların çözümü için siyasi iradeden ihtiyaç olacaktır. Toplumumuzun karşı karşıya kaldığı sorunların çözümünde MANU üyeleri çalışmaya ve başbakanlık uzmanlarıyla işbirliğine her zaman hazırdır.

Bu konuda katkı sunmak için MANU bugün ,,21. Yüzyılda Bilim ve Yükseköğretimde Sorunlar ve Perspektifler’’ konulu bilim konferansı düzenledi, çünkü başkana göre tamda bu konu ülkenin geleceğiyle ve perspektifleriyle yakından ilgilidir. Bu bağlamda akademik ve MANU Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Vlado Kambovski’nin hazırladığı yükseöğretim ve bilim ile ilgili çalışma yapmıştır. Kambovski’ye göre yükseköğretimde, bilimde, girişimcilik ve gelişimde sorunlar Bolonya Sürecinin gerçekleşmemesinde kaynklanmaktadır, Bolonya sadece bazı alanlarda gerçekleşmiştir.

Bolonya sürecinden yükseköğretim kurumlarının sayısının büyümesi beklenen gelişmedir, yükseköğretim alanında şu an 600 eğitim programı, 130 fakülte ve 24 üniversite faliyet göstermektedir, bukadar geniş bir ağ çok gelişmiş ülkelerde bile Kambovski’nin dediğine göre bulunmamaktadır. Fakat bilim ve araştırma bizim Yükseköğretim Sistemimizin içeriğinde gerekli yeri almamışlardır. Onun için bilimin kamudan finanse edilmesi gerekmektedir.

Taki Fiti’nin dediğine göre MANU’nun çalıştığı 100’den fazla  ve farklı alanlarda bilim-araştırma ve sanat projesi bulunmaktadır. 30 bilim toplantısı örgütlenmiş ve yayın çalışmaları devam etmektedir, birçok bilim çalışması uluslarası impakt faktörlü dergilerde yayınlanmıştır.

MANU’nun kuruluşundan 49. yıldönümü kutlamalarında en yüksek ödül olan ,,Blaze Koneski’’ madalyası verildi. Bu yıl ödüle Türkiye’den  Suat Engur (1950) ve Sırbistan’dan Duşan Novakovik layık görüldü, ikiside Makedonya kökenli. Onlar tercümanlık yapmış ve Makedon dili ve edebiyatının tanıtımı için çalışmışarak bu ödül için hak kazanmıştır.