EĞİTİM

Pirlepe Lisesinde Kaos Devam Ediyor, Nefret Söylemi Yükseliyor

,,Satılmış ruhlar’’ sloganını atarak başka okullardan öğrenciler bugün Pirlepe ,,Mirtçe Atsev’’ Lisesinin avlusuna girdiler. Yayınlanan videodan diğer okullardan lise avlusuna giren öğrencilere yönelik hiçbir önlem alınmadığı, aynı zamanda liseye öğrenci önlüğü olmadan girilemez kuralı da uygulanmadığı görülebilir.

Dün Lise Müdürü Kiril Nikolovski’nin yaptığı açıklamanın yersiz olduğu video ile kanıtlanmakta. Müdür diğer okullardan öğrencilerin liseye gelmediğini, siyasi amaçlı konuşma yapılmadığını açıklamıştı. Okul avlusuna giren öğrencilerin eğitim öğretim sürecine engel olmanın yanı sıra, protestoya katılmayan ve onların liseden ayrılmalarını isteyen lise öğrencilerine hakaret etmekteler.

Eğitim ve Bilim Bakanlığından bu tür çağrılara kınama geldi, onlara göre bu gibi eylemler eğitimin etik ilkeleri ile kesişmekte. Devlet Eğitim Müfettişliğinden  lise müdürüne yönelik işlem başladığı belirtilirken, ne tür bir yaptırım uygulanacağı açıklanmadı. Bugün öğrencilerin bir kısmı okulun öğretmenleri tarafından kontröl edilemeyerek dersleri terk ettiler.