SİYASET

Makedon Milliyetçileri Ve Bazı Vmro-Dpmne Şubeleri Protesto Gösterileri Düzenledi

Yaşanan son siyasi gelişmeler, Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) arasındaki görüşmelerin ilerleme kaydetmesi, ve bu görüşmelerde özellikle Arnavut dilinin resmi olması konusunda önemli adımlar atılması milliyetçi Makedonlar tarafından protesto edildi.

Sosyal medya üzerinden duyurulan ”Makedonya için marş” etkinliği Tvırdokorni (Derin Kökler) Makedon Milliyetçi Derneği düzenledi. Üsküp’te ki Aziz Kliment Ohridski kilisesinde Ortodoks duaları ve milliyetçi sloganlar ile başlayan protesto Makedonya Parlamentosu önünde son buldu. Protesto süresince diğer etnik topluluklara hakaret ve küfürler içeren sloganlar atılırken, ”Ne iki, ne üç dil istemiyoruz, tek dilimiz Makedonca” sloganları dikkat çekiciydi. Protestoyu organize edenlerden yapılan açıklamada hiçbir siyasi parti ile ilişkileri bulunmadığı belirtildi. Sözkonusu protesto gösterisine birkaç yüz kişi katıldı.

Dün gece ayrıca Vmro-Dpmne’nin bazı şubeleri protestolar düzenlediler. Manastır, Ohri, Struga ve Pirlepe gibi şehirlerde Vmro-Dpmne yönetici ve yandaşlarının katıldığı protestolarda, Arnavut dilinin resmi dil olmasına karşı konuşmalar yapıldı. Sözkonusu protestolara Vmro-Dpmne’nin koalisyon ortakları siyasi partilerin katılıp katılmadığı hakkında kamuoyunda bilgi yer almadı.