GÜNCEL

Kuzey Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı Edirne’de Coşkuyla Kutlandı

21 Aralık 1944 yılında Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Tefeyyüz ilköğretim okulunda başlayan Türkçe eğitim Makedonya Türk toplumunun en büyük kazanımı oldu. 2007 yılında Makedonya Parlamentosunda Türk kökenli vekillerin teklifi üzerine 21 Aralık tarihi Makedonya Resmi gazetesinde ilan edilerek Türkçe Eğitim Bayramı oldu. 15 yıldır Türkiye’nin desteğiyle kutlanan bayramı Makedonyalı öğrenciler unutmadı. 2009 yılında Ankara’da kurulan Türkiyede Okuyan Makedonyalı Öğrenciler Birliği (TOMÖB ) 5 yıldır Türkçe eğitim bayramını Edirnede kutlamaya devam ediyor. Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen gece Edirne Belediyesi Bandosunun müzik dinletisiyle başladı. İstiklal Marşı ve Makedonya Milli marşının okunmasının ardından; TOMÖB genel Başkanı Hişam Emin, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İstanbul Konsolosu Sevim Bahtiyareviç Sey selamlama konuşmalarını yaptı.
Gecenin sunucusu Yusuf Emin’nin 21 Aralığın tarihçesini anlatmasının ardından plaket töreni gerçekleşti. Prof Dr İlmi İbar ve Prof Dr İlker Alp’e ise Balkanlı öğrencilerin Trakya Üniversitesinde eğitim almalarının önünü açtıkları için plaket takdim edildi. Gece ünlü pop sanatçısı Hakan Peker konseriyle sona erdi.

140 Yıllık Eğitimci aileye öğrencilerden çiçek armağan edildi

Adnan Doğan 1970 ve 80’li yıllarda dönemin Yugoslavyasında Gostivar şehrinde Türkçe eğitim veren bir eğitimci. Adnan Doğanı daha özel kılan ise 140 yıllık bir gelenekte öğretmen olması. Dedesinin babası Osmanlı zamanı muallim, dedesi de öyle. Babası Yugoslavya zamanı öğretmenlik yapmış kendisi de Türkçe eğitim için uzun uğraş verdikten sonra anavatanı Türkiyeye göç etmiş. Türkiyede Okuyan Makedonyalı Öğrenciler birliği ise Türkçe eğitime gönül vermiş bu muazzam eğitimciyi unutmadı ve kutlanılan bayrama en layık şekilde Adnan öğretmene çiçek taktim etti. Adnan Doğan’nın teşekkür konuşması ise salonu hınca hınç dolduran Edirne halkını duygulandırdı.