BALKANLARGÜNCEL

Sofya ile Üsküp Arasında Bir Hava Yolu Hattının Açılması Gündemde

Bulgaristan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada bakanlığın, bir havayolu işletmesinin uçuşları gerçekleştirmeye ilgi göstermesi durumunda en kısa sürede Sofya ile Üsküp arasında bir havayolu hattı açılmasına yardımcı olacağı kaydedildi.

7 Ocak’ta bakanlıkta havayolu işletmelerinin temsilcileriyle yapılan toplantıda onlara bu konuda güvence verildi.

İki ülkenin havacılık idareleri arasında 2015 yılında imzalanan süresiz iş birliği mutabakat zaptı bulunduğundan dolayı hukuki açıdan iki ülke başkentleri arasında havayolu yolcu taşımacılığının başlamasına herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Havayolu şirketlerinin temsilcileri, ilke olarak ilgilendiklerini ifade ederek, havayolu hattının geleceğinin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine bağlı olduğunu vurguladılar.

Belirli değerlere sahip parametrelerle birlikte Sofya ile Üsküp arasında bir havayolu hattı açılmasıyla ilgili beyanda bulunulması durumunda Bulgaristan Havacılık İdaresi yetkilileri, ayrıntıları netleştirmek için Makedon mevkidaşlarıyla görüşmelere başlayacak.

Şu anda Bulgaristan’ın başkenti ile Kuzey Makedonya’nın başkenti arasında doğrudan bir havayolu bağlantısının yanı sıra hiçbir demiryolu hattı veya karayolu bağlantısı da yoktur. İki ülke başkentleri arasında harita üzerinde hesaplanan mesafe 241 km, düz bir çizgiye göre (havadan) hesaplanan mesafe ise 163 km’dir.