BALKANLAR

Küçük: Bulgaristan 15 Yıllık AB üyeliğinden sonra bölgesel Bir Lider ve Batı Balkanlar İçin Örnek Olabilir

Hak ve Özgürlük Hareketi (HÖH) partisinden Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa’yı Yenile Grubu Üyesi İlhan Küçük, Batı Balkanlar İçin Sofya Forumu’na ev sahipliği yaptı. Etkinlik, anti-salgın önlemlerine sıkı sıkıya uyularak Sofya’da hibrit bir formatta gerçekleşti. “Güveni Yeniden İnşa Etme Zamanı” mottosu altında düzenlenen forumda Batı Balkanlar’daki kilit meselelerin tartışılması ve bölgenin AB’ye üyelik müzakere sürecine odaklanması amaçlandı. Etkinlik, Liberal Entegrasyon Vakfı ve Avrupa Liberal Forumu ile ortaklaşa düzenlendi.

Batı Balkanlar İçin Sofya Forumu’nun açılış konuşmasını yapan Küçük, şunları kaydetti: “Bulgaristan’ın 2018’deki AB Konseyi Dönem Başkanlığı, Batı Balkanlar’ın entegrasyonunu önemli bir öncelik haline getirdi ve güvenin nasıl yeniden sağlanacağı konusunda daha ciddi düşünmenin zamanının geldiğini düşünüyorum. Bulgaristan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki diyalog dostane olmalıdır. Ülkemizin 15 yıllık AB üyeliğinden sonra Bulgaristan’ın bölgesel bir lider olarak kendini kanıtlayabileceğine ve benzersiz etnik modeli ve tecrübesiyle Batı Balkanlar ülkelerine örnek teşkil edeceğine inanıyorum, çünkü Bulgaristan’ın stratejik çıkarı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin AB’nin medeniyet ailesinin bir parçası olmasıdır. Batı Balkan ülkelerini AB’nin bir parçası yapmak biz liberaller için bir önceliktir”.

AP Milletvekili, tarihi konuşmanın önemli olduğunu, ancak geleceğe dair konuşmanın bir öncelik olması gerektiğini vurguladı. Küçük’ün ifadesine göre, AB jeopolitik bir oyuncu olmadan önce politik bir oyuncu olmalıdır. “Batı Balkan ülkeleri, karar alma sürecinde, eşit bir temelde tartışmada aktif rol almalıdır” diyen Küçük, kategorik olarak forumun sonuçlarının tüm paydaşlar için olumlu yönde olmasını ve forumun düzenli hale gelmesini beklediğini belirtti.

Avrupa Birliği Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhei de video konferans yoluyla etkinliğe katılarak yaptığı konuşmada, “Hepimiz ortak bir geleceği olan bir kıtanın parçasıyız!” diye belirtti. AB Komiserinin ifadesine göre, bölgede Avrupa entegrasyonu için gerçek bir taahhüt var. Batı Balkanlar için bir ekonomik ve yatırım planı hazırlandı – önümüzdeki yıllarda 30 milyar avroya kadar yatırım yapılacak. Varhei’nin ifadesine göre, AK’nin arzusu müzakereleri hızlandırmak, reformları ve ülkelerin ilerlemesini dikkate alarak müzakerelerin resmen başlayabilmesidir.

Forumda Avrupa Liberal Forumu İcra Müdürü Daniel Kadık, Bulgaristan Atlantik Kulübü Başkanı Solomon Pasi, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Bulgaristan Özel Temsilcisi Vlado Buçkovski ve dış politikanın çeşitli alanlarında uzmanlar da yer aldılar.