Krugman: Yatırımların Gelmesi İçin Altyapının İyileştirilmesi Gerek

Dünyaca ünlü Amerikalı ekonomist, entelektüel ve köşe yazarı Paul Krugman, “Üsküp Ekonomik Mali Forumuna” katıldı. Forumda yaptığı konuşmada Krugman, devletin kötü durumdaki karayollarını düzeltmeye yönelik adımlar atmasını, bunun yapılmasının yatırımların ülkeye gelmesi için hayati olduğunu söyledi.

Nobel ödüllü Krugman, kriz ve savaş döneminde Avrupa’dan yatırımların Batı Balkanlara çekilebileceğini ama bunun için altyapının (karayollarının) iyi olması gerektiğini söyledi.

Krugman konuşmasında: “Ulaşım yatırımları ile birlikte karayolu altyapısının iyileştirilmesini ülkenizin dikkat etmesi gereken kilit segmentlerden biri olarak görüyorum. Ekonominizi detaylı olarak bilmesem de, bir kara ülkesi olarak ulaşım sorununun, işgücü ve eğitim ile birlikte ülkenin daha fazla dikkat etmesi gereken kilit segmentler arasında olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Krugman, küresel ekonominin resesyona girmesini beklemediğini, fakat ülke ekonomilerinin büyümesinde yavaşlama olacağını ifade ediyor. Küresel çapta fiyat artışlarının önümüzdeki iki yılda ılımlı büyüyeceğini öngörüyor.