BALKANLAR

Kosova Eski Cumhurbaşkanı Taçi Geceyi Lahey’de Cezaevinde Geçirdi

Lahey’deki Kosova Özel Mahkemesi Savcılığı, eski Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’nin de aralarında bulunduğu 4 sanığın tutuklanarak cezaevine gönderilmesinin ardından, mağdurları yargılamaya katılmak için başvuru yapmaya çağırdı.

Lahey’deki Kosova Özel Mahkemesi Savcılığı, eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’nin de aralarında bulunduğu dört sanığın tutuklanarak cezaevine gönderilmesinin ardından, mağdurları yargılamaya katılmak için başvuru yapmaya çağırdı.

Dün Hollanda’ya getirilerek tutuklanan Taçi ve diğer Kosovalı yetkililer, geceyi Kosova Özel Mahkemesi Cezaevi’nde geçirdi. Mahkeme, iddianamede adı geçen diğer zanlıların yakalanması için Kosova’da operasyonların sürdüğünü açıkladı.

Kosova’da 1998 – 2000 yılları arasında işlendiği belirtilen savaş suçlarını araştırmak amacıyla kurulan özel mahkeme, 26 Ekim’deki özel oturumda, eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, eski Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli, Kosova Kurtuluş Örgütü (UÇK) sözcüsü Yakup Krasniki ile UÇK yöneticilerinden Recep Selimi hakkındaki iddianameyi kabul etti.