Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis: Koronavirüs Krizi Önceliklerimizi Değiştirdi

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz bölgede koronavirüs krizi ortamında bölgedeki durumu değerlendirdi.

Bir buçuk ay önce Cıvid-19 salgının başladığı ve Kırcaali’de ilk vakanın görüldüğü ilk günden beri sahada, insanlar arasında olan Hasan Azis “Hiç kimse hastalarına ve yakınlarına baskı ve şiddet uygulamasın, suçlamasın” çağrısıyla gündeme gelmişti.

Hasan Azis, bu zor günlerde 350 muhtaç kişiye yardım eli uzattıklarını, ayrıca belediye başkanı olarak manevi ebeveynliğini üstlendiği 10 yetim çocukla şahsen ilgilendiğini belirtti.

Yardım ve erzak paketleri konusunda bölgeye özellikle Azerbaycan Büyükelçiliği ve Türkiye’nin Filibe Başkonsolosluğundan gelen büyük bağışlar için Hasan Azis radyo aracılığıyla teşekkürlerini iletti.

Virüsün nereden geldiği önemli değil, bu salgınla karşı nasıl beraber baş edeceğimiz önemli

“Kırcaali’ye ilk vakalar gurbetçilerden mi geldi” sorusu karşısında “Virüsün nereden geldiği önemli değil, bu salgına karşı nasıl beraber mücadele edeceğiz, önlemleri nasıl uygulayacağız ve yardıma muhtaç olanlara nasıl destek olacağımız önemlidir” diyen belediye başkanı, Kırcali yöresinden bütün vatandaşlara teşekkürlerini iletti: “Evde kaldılar, önlemlere uydular, bizi dinlediler. Salgının yayılmasına karşı herkes elinden geleni yaptı” dedi.

Ramazan ayında camilerde toplu cemaat ve iftar yok

Ramazan ayının başlamasıyla camilerin cemaate kapalı kalmaya devam ettiğini ve toplu iftarların yapılmadığını kaydeden Azis “Biz yine de şehirde köylerde hayırsever insanların girişimiyle hazırlanan iftar yemeklerini oruç tutanlara iletmeye özel gösteriyoruz” dedi.

Türkiye’den göçmenler Bayramda geliş- gidişler konusunda Bulgar ve Türk hükümetin kararlarına göre hareket etsin

Türkiye’den birçok göçmenin Ramazan ayı veya bayram günlerinde ülkeye geleceğine dair kaygıları yorumlayan belediye başkanı “Bu konuda Türkiye ile Bulgaristan hükümetleri arasında varılan anlaşmalara uyacağız. Her şeyden önce sağlığımız önemli” dedi ve hayatın bir an önce normale dönmesi için herkesin duyarlı olması için çağrıda bulundu.

Kırcaali’deki yeni yatırımlar Batı’ya göçü azaltabilir

Geçen yıl 4500’e yakın kişi Kırcaali’den başka şehirlere göç etti, resmi olarak ise 1800 kişi yurtdışına çalışmaya gitti. Bunun yanında mevsimlik çalışanlar ve kaydını yaptırmayanlarla beraber, yurtdışını tercih edenlerin sayısı daha da yüksek.

Hasan Azis “İyi bir eğilim var. Kırcaali bölgesinde çok yeni iş yerleri açıldı ve burada insanlarımızı istihdam ediyoruz. Yeni yatırımlarla artık daha fazla kişi burada kalabilir. Koronavirüs krizinde dönenlerin bir kısmı da burada iş sahibi olabilir” dedi.

Covid-19 krizinden sonra belediye yönetiminde öncelikler değişecek

Covid- 19 krizinin hem dünya, hem Bulgaristan, hem de yerel yönetimlerin de bundan sonra çalışma şekli ve öncelikler programına yeni düzen getirmesi gerektiğini, bu krizden ibret dersleri alınması gerektiğini vurgulayan hasan Azis, daha sosyal, daha yardımsever, daha insancıl bir yaklaşım ihtiyacına vurgu yaptı.