AVRUPA

K. Makedonya Elektrik Karşılığında Sırbistan’dan Gaz Alacak

Kuzey Makedonya, elektrik üretmek için Sırbistan’dan doğalgaz alacak. Başbakan’ın enerji danışmanı Viktor Andonov, “Her iki tarafta da görüşmelerin sona ereceği ve TE-TO ve ısıtma tesislerinin işletilmesi için gerekli gaz miktarını sağlayacak anlaşmanın işe yarayacağına dair iyimserlik olduğunu” söyledi.Hükümette düzenlediği basın toplantısında, Üsküp’teki hanelerin 15 Ekim’de ısıtılacağını söyledi.

On gün önce, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, elektrik karşılığında Kuzey Makedonya’ya gaz teslimatını görüştüklerini duyurdu.

Andonov’a göre, devlet Sırbistan’dan gaz alacak ve ardından elektrik üretilip Sırbistan’a satılacak.Gaz miktarını biz ödeyeceğiz, onlar da elektrik miktarını ödeyecekler. Geriye kalan elektrik miktarı, gazın fiyatına bağlı olarak sanayiye uygun fiyatlarla satılacak.

Santrallerin akaryakıt ile de çalışabileceği göz önüne alındığında, gaz seçeneği üzerinde anlaşmaya varılamaması ve doğal gazın borsa fiyatlarından satın alınması için yeterli fon sağlanamaması durumunda yedek seçeneği de bulunmaktadır.

Andonov’a göre, herhangi bir anlaşmaya varılmazsa, ısıtma santralleri akaryakıt ile çalışmaya devam edecek ve akaryakıt Yunanistan tarafından sağlanacak.