AVRUPA

İktidar doymuyor: 650 milyon avro’luk yeni borçlanma kararı alındı

Makedonya’da yaşanan siyasi kriz ile birlikte, iktidarın 10 yıldır sapan ekonomik tahminleri ülkeyi borç batağına sürüklemeye devam ediyor. İktidarın aldığı son karara göre 650 milyon avro yabancı kaynaklı borç alımına gidiliyor. Eurobond (uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma) üzerinden alınabilecek en büyük borç tutarı olan 650 milyon avro’nun siyasi kriz döneminde ve seçim arifesinde alınması uzmanlar tarafından çok ciddi ve sakıncalı bir hareket olarak görülüyor. Sözkonusu kararın 21 haziran’da bakanlar kurulu toplantısında alındığı ancak bu hafta resmi gazetede yayınlandıktan sonra kamuoyuna yansımış oluyor.

Varılan anlaşmaya göre borç tutarının bu yıl alınması ve gelecek 10 yılda geri ödemesinin (faiziyle) yapılması öngörülürken, borcun alınacağı bankanın ise Deutsche Bank (Alman bankası) olduğu belirtiliyor.

Hükümetin aldığı kararın altında Başbakan yardımcısı Vladimir Peşevski’nin imzası bulunuyor. Borçlanma sebebinin ise hükümetin yaptığı açıklamada bu yıl ve gelecek yılın bütçe açığının kapatılması ve varolan borçların ödenmesi sebebiyle yapıldığı bildiriliyor.

Eurobond üzerinden yapılan borçlanma bu türde 5.ci borçlanma olurken, miktar olarak da Makedonya tarihinin en büyük borçlanması olmasıyla ayrı bir önem kazanıyor.

Muhalefet borçlanmaya gidilmesine son derece tepkili, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği Başkanı ve muhalefet cephesi lideri Zoran Zaev konu ile ilgili yaptığı açıklamada ‘’bankalar Makedonya’nı geleceği için bu borçlanmaya izin vermemeleri çağrısında bulunuyorum. Hükümet o kadar çileden çıkmış ki bu paranın nereye gideceği veya nasıl harcanacağına dair hiçbir bilgi verme sorumluluğunu hissetmiyorlar. Bizler bütün siyasi ve hukuki araçlarımızla borçlanmayı önlemeye çalışacağız’’ dedi.