AVRUPA

İMF Makedonya Temsilcisini geri çağırıyor

Uluslararası Para Fonu (İMF) tarafından yapılan açıklamada, kurumun Makedonya’daki temsilcisi Patrik Giton’un ağustos ayında dolacak olan görev süresi ile birlikte ülkedeki temsilciliğine son vereceği bildiriliyor. İMF tarafından açıklamanın devamında kurum ile Makedonya arasındaki kordinasyonun devamı için Üsküp teki ofisin azaltılmış kapasite ile çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.

Uzmanlar İMF’nin böyle bir yola başvurmasında, Makedonya’daki mevcut ekonomik ve siyasi durumların sebep olduğunu ve azalan talebin de önemli etkenlerden sayıldığı yorumları yapılıyor. Yine de İMF tarafından bundan sonraki dönemde de makroekonomik gelişme ve ekonomik politikaları gözetleme ile teknik yardımların yapılacağı bildiriliyor.

İMF kararının Makedonya hükümeti için negatif bir etki yaratması bekleniyor. Hükümet son yıllarda İMF’den kredi almayı benimsemezken, alınan ve ardı arkası kesilmeyen kredilerin normal bankalar üzerinden yüksek faiz ile alındığı biliniyor.

Ekonomi uzmanları iktidarın İMF kredilerine sıcak bakmamasının ana sebebinin, sürekli alınan kredilerin farklı amaçlar için kullanılmasına bağlıyor. İMF’den alınacak krediler için kurumun harcamalar konusunda devleti denetleme ve kredileri kesme yetkisi bulunuyor.