Temel Gıda Ürün Fiyatlarında İndirim Bekleniliyor

Hükümet, yağ, unlu mamüller, süt ve değirmen ürünleri üreticilerinin yanı sıra süt işleyicilerini destekleyecek, ancak listenin et endüstrisinden şirketlerle genişletilmesi mümkün. Düzenlenmiş piyasadaki fiyatın iki katı olan megavat saat başına 100 avronun altında elektrik ödeyecekler. Bu nedenle önce piyasanın istikrara kavuşması, ardından ekmek fiyatının yaklaşık yüzde 10 oranında düşmesi bekleniyor.

Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi’nin açıkladığı gibi, günün sonunda ticaret odalarının destek için şirket listesini genişletecek ek öneriler sunması gerekiyor. Yarına kadar, olası mali sonuçlarla ilgili tüm hesaplamalar yapılacak ve ardından özel karar verilecek.

Bekteşi, elektrik fiyatlarındaki düşüş nedeniyle gıda endüstrisindeki şirketlerin ürünlerini daha ucuz yapmasını bekliyor.

Öte yandan, biri durumu kötüye kullanır ve yerli temel ürünleri ithal edilenlerden daha pahalıya satarsa, Hükümetin bazı gıda ürünlerinin fiyatlarını dondurmak için bir önlem alacağını söyledi.

Şirketlere göre, bir aylık daha ucuz elektrik, piyasanın istikrara kavuşmasını sağlayacak ve bunun ardından unlu mamullerin fiyatı yaklaşık yüzde 10 düşürülebilecek.