AVRUPA

’’İktidar doymuyor (2)’’ Bütün engelleme ve kamuoyu baskısına ramen 450 milyon avro borçlandık

Geçen hafta ülke gündemini meşgul eden en önemli gelişmelerin başında hükümetin ’’evrobond’’ üzerinden borçlanma alma kararıydı. İktidar ilk önce 650 milyon avro değerinde rekor bir borçlanma kararı almıştı. Yoğun kamuoyu baskısı ve muhalefetin borcu verecek bankalara yazdığı resmi mektup ile bu borçlanma rafa kalkmıştı. Fakat iktidarın vurdumduymaz ve keyfi tavrını sürdürmesi, yeni bir borçlanmaya sebep oldu. Maliye Bakanlığının yaptığı açıklama ile ülkenin 450 milyon avro borçlandığı bildiriliyor. Bu borçlanma da evrobond üzerinden olurken, borçlanma için yıllık %5,625 faiz uygulanacağı ve ödeme süresinin 7 yıl olacağı bildirildi.

                Muhalefet borçlanma konusuna çok sert tepki gösterirken, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) tarafından yapılan açıklamada ‘’Nikola Gruevski borçlanma ile birlikte ülkeye çok büyük bir finansal zarar vermiş ve bu kendisinden sorumluluk istenecektir’’ deniyor. Eski Maliye Bakan vekili ve bir önceki borçlanmayı önleyen isim olarak bilinen Kire Naumov ise açıklamasında ‘’Gruevski ve işbirlikçileri bu borçlanmanın hesabını vermek zorunda kalacakla’’ dedi.

                Makedonya’nın kamu borcu her geçen yıl büyük bir artış gösterirken ekonomi ve finans uzmanları da kritik seviyenin artık aşıldığı görüşünde birleşiyorlar. Olası bir ekonomik krizin de kimseyi şaşırtmaması uyarısını yapan uzmanlar, Makedonya için pek de aydınlık olmayan öngörüler yapmaktalar.