AVRUPA

Hacimustafa: Fiyat Artışları Devam Edecek

Ekonomi profesörü Şenay Hacımustafa, piyasalardaki son gelişmeleri ve fiyat artışlarını Alsat-m kanalına yorumladı. Hacımustafa:

“Küresel ekonomi derin bir krizde, elektrik, gaz, gıda, özellikle temel gıda fiyatları, Ukrayna’daki savaş sürdüğü sürece yükselmeye devam edecek. Fiyatların ne kadar artacağını veya ne zaman piyasaların istikrara kavuşacağını şu anda kimse tahmin edemiyor” derken, kışın geride kalması ile birlikte enerji talebi azalacaktır yorumunda bulunuyor.

Avrupa Birliği (AB) şimdiden ekonomilerin başına gelebilecek en zor süreçlerden biri olan stagflasyondan bahsediyor. Bu da fiyatların ülke ekonomisinin büyümesinden daha yüksek olacağı anlamına geliyor. Stagflasyon, fiyatlar yükseldikçe ve talep azlığından ötürü işsizliği ve yoksulluğu artırabilir.

Hacımustafa ayrıca: “Şimdi piyasada daha yüksek fiyatlara olacak, bu nedenle insanlar ürünlere daha az talep edecekler, şirketlerin ise üretimlerini azaltacaklar, bu nedenle ekonomi daralacak, daha düşük olacak ve bu da işsizlik oranını etkileyebilecek.” diyor.

Stagflasyon:  Ekonomik hayatta hem durgunluk hem de enflasyon yaşandığı dönemlerde bu iki olgunun birbirini tetiklediğini ve büyüttüğünü anlatmakta kullanılır.