SİYASET

İbrahim: Hasipi Türk Gençlerinin Önünü Kapatıyor (Video)

Bugün Makedonya Cumhuriyeti Parlamentosu’nun 124. oturumunda geçici Başbakanlık görevinde bulunan Emil Dimitriev kabine değişikliğine gitti. Devlet Bakanı Furkan Çako’nun görevden alındığı ve yeni Bakan Beycan İlyas’ın seçimi yapıldıktan sonra THP Milletvekili Enes İbrahim mecliste bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısından yansıyanlar:

Bir kez daha hükümetin anlamsız ve mantık dışı siyasi kararları ile karşı karşıyayız. Geçici Başbakan Emil Dimitriev daha önce yapmış olduğu gibi yine Meclisin feshedilme arefesinde taktiksel kadro değişikliklerine gitmektedir. Bu sefer gündeme kendilerinin Türk koalisyon partisi yer aldı.

Meclisin feshedilmesine sadece 3 gün kala, Türk Bakan Furkan Çako’nun zoraki değişikliği gerçekleşmektedir. Çako’nun da üyesi olduğu partinin lideri olan Kenan Hasipi’yi ve mevcut konumunu iyi bilenler, bu bakan değişikliğinin ne tür bir amaçla yapıldığını çok net bir şekilde kavramışlardır.

Nitekim, kendi partisinde pozisyonu iyice zayıflayan Hasipi, genç Çako’yu kendine ciddi bir rakip olarak görmekte ve partinin başına geçeceğini tahmin etmektedir. Bunun önüne geçebilmek için de iktidardaki konumunu kullanarak genç devlet bakanının görevden alınmasını emretmiştir.

Belli ki iktidar aşkıyla gözleri kör olmuş olan Hasipi kasıtlı bir şekilde Makedonya Türklerini aşağılamaktadır. Sadece birkaç günlüğüne yeni bir Türk bakanın atanmasına göz yumması bunun net bir kanıtıdır.

Yeni Bakan Beycan İlyas bu kadar kısa süreliğine bu görevi kabul ederek, bile bile şu andaki İçişleri Bakan Yardımcısı Oliver Andonov gibi hükümetin kuklasına ve borozanına bürünmüştür.

Sayın Beycan İlyas bugün itibariyle Oliver Andonov’dan ne farkın var?

Değerli kardeşlerim

Furkan Çako’nun bir diğer günahı da mevcut iktidar koalisyonuyla ve özellikle de Vmro-Dpmne ile ortaklığa devam etmemek isteyişi olabilir mi? Eğer dış siyaset ve uluslararası ilişkiler uzmanı olan Çako bakanlık görevini başarıyla yerine getiremediyse, bu kadar kısa süre içinde bir hekimin daha büyük sayıda yabancı yatırımcı getirmesi ve başarılı olmasını nasıl bekleyebiliriz?

Hasipi’nin hükümete karşı sergilemiş olduğu bu boyun eğici tutum, Makedonya Türkleri arasında uzun süre varolan bir düşünceyi de tasdıklamıştır. Malesef Hasipi ve partisi bir gün bile kendi soydaşlarının hakkı için mücadele etmemiş, aksine sadece iktidar ve koalisyondan doğacak olan şahsi çıkarları ile ilgilenmişlerdir.

Bu yüzden 11 Aralık’tan sonra bir daha kimse Hasipi ve partisinin yaptığı gibi Makedonya Cumhuriyeti’nde yaşayan Türklerle bu şekilde davranamayacak ve soydaşımız artık aşağılanmayacaktır. Seçilmiş oldukları kesimin haklarını sadece kağıt üzerine savunan bütün şahsi çıkarcılara son noktayı koyacağız.

Enes İbrahim’in basın toplantısını aşağıdan izleyebilirsiniz:

 

resim-2-1