SİYASET

İvanov Türkiye’ye Gidiyor

Siyasi krizin doruklarda olduğu Makedonya’da, hükümeti kurma görevini Meclis çoğunluğunun desteğini alan Zoran Zaev’e vermeyerek ülkeyi devlet krizine sokan Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un gelecek hafta Türkiye’ye gideceği bildiriliyor.

İvanov 4-6 Nisan tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan 20. Avrasya Ekonomik Zirvesine katılacak. Sözkonusu organizasyonun sitesinde kesinleşen katılımcılar listesinde ’’şeref konuğu’’ olarak İvanov’un ismi yazılmış durumda.

Zirveye katılımı kesinleşen kişiler arasında Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Mladen İvanic, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de yer alıyor.

İvanov’un Anayasayı ayaklar altına aldığı ve demokrasiyi çığnediği, Meclis çoğunluğunun desteğini alan Zaev’e hükümeti kurma yetkisini vermeme kararı sonrasında uluslararası camia’dan birçok tepki gelmişti. Makedonya’daki başta yeni Meclis çoğunluğunun oluşturan siyasi partiler, meclis dışında olan birçok parti, anayasa uzmanları ve çok sayıda STK İvanov’un bu karar ile darbe gerçekleştirdiğini savunuyorlar.