SİYASET

Ankara Büyükelçi Cinayeti Ve Üsküp Irkçılığı… – Maksud ALİ

Ankara’nın göbeğinde fotoğraf sergisi konuşmasını yaparken arkasından vurulan, öldürülen Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov (19 Aralık 2016) ve Saraybosna Gavrilo Printsip (1914) suikastı benzerliğini aramanın anlamı yok. Haber ajansları ve sosyal medya üzerinden olayı canlı takip etme fırsatı, haber akışı, bilgi kaynağı çok farklı. Gavrilo Printsip Sırp örgüt üyesi, Mevlüt Mert Altıntaş (22 yaş) polis memuru. Suikastçılar gibi genç  yaşta olmaları manidar ve hepimize görev ve sorumluluklar düşmektedir. Ülkemizde azınlıkta olan Türkler olarak gençlerimizi kime emanet ediyoruz bilinci yeterince aydınlatılmış değil. Ankara suikastı soydaş ve dindaşımızı etkilediğini gizlemek mümkün değil ama Üsküp saldırgan, ırkçı, şoven, milliyetçi iktidarın hareket ve eylemleri niye yeterince etkilemiyor acaba? Osmanlı devleti son yıllarda Arnavut çeteleri, Bulgar (Makedon) çeteleri tarafından gerçekleşen eylemlerini bilmeyebiliriz. Tarih bilincimiz yeterli olmayabilir, kitap okuma alışkanlığı kaybolma yolunda olabilir. Mevcut iktidarın zulmünü yaşamayan, bilmek istemeyen olabilir. Ama bugün yaşanan gerçekleri gizlemenin anlamı da kalmamıştır.

Ankara’da Rus Büyükelçi’ye yapılan suikastın sırları mezara girebilir ama Üsküp sırları diye birşey yok. Çünkü herşey ortada. Ülkemizde ırkçı-şoven iktidarın Türk ortakları gerçeklerle yüzleşme cesaretini görmüyorum. Niye? Kişisel çıkar, siyasi baskı, yolsuzluk, beklenti..Herşey açık olduğu halde entellektüel donanıma ihtiyaç var mı? Ülkemizde ırkçılığa, yolsuzluklara boyun eğme marifet mi sayılmaya başlandı? VMRO-DPMNE iktidar partisi temelinde Makedon Devrim Örgütü yattığı belli, aşırıcılığı neye dayanıyor acaba? Arnavut karşıtı söylemler hiç mi bizleri rahatsız etmiyor? Arnavuta karşı, Türklere saygı gafleti mümkün mü? Mayıs 2015 karşı protestolarında haç, dini sembol ikonografisini ikaz olarak Türk ortakları baskı ve korkudan dolayı gereken değerlendirme kapasitesinde olmayabilirler. Peki Türk aydınların suskunluğu nereye bağlı olabilir acaba? 2016  seçim kampanyası söylemleri tekrar etki yaratmamışsa sorunları gizlemek bir ihanettir kardaşlar. Artık böyle gitmiyor! Seçim sonrası devlet seçim komisyonu önünde yapılan ırkçı konuşmalar sıradan parti üyelerinden değil eski Başbakan, sanık Nikola Gruevski, bakan, milletvekilli, atanmış bürokratlardan geliyorsa arife tarif gerekiyor mu? Çetebaşı Kenan Hasipi karşı çıkabilir mi? Hayır, mümkün değil. ABD Dışişleri sözcüsü John Kirby şiddet içeren konuşmaları kınadı. AB ve NATO entegrasyonu önceliklerimizde ortak hareket etmemiz, sorumlukları da üstlenmemiz gerek. Hukukun üstünlüğü ve hürriyetler başta azınlıkta olan Türkler gibi hayati önem taşımaktadır.

Ankara,Saraybosna ve Üsküp olaylarının tüm olaylar gibi tarihte yerlerini alacak, fakat artık ders çıkarmak mecburiyetindeyiz. Geleceğimiz için bireysel çıkarlar değil toplums çıkarlara önem vermeliyiz. Türkler iktidar, mevki, para hırsı esirliğinden kurtulmalıdır. Siyasi ortaklık zorunlu değildir. Din, iman, dava sözleri ve iktidar olma isteği gözden geçirilmelidir. Kirli oyunların izlerini silmek için kimsenin gücü yetmiyecek, kesin.