GENELSİYASET

Meclis Başkanı Velyanovski keyfi karar aldı: ‘’Meclis 17 Ekim’de Fesh Edilecek’’

Erken Parlento seçimlerinin 11 Aralık tarihinde gerçekleştirilmesi için Meclisin fesh edilmesi birkaç gündür siyasi gündemi meşgul ediyordu. Gerek siyasi partiler, gerek hukukçular farklı görüşleri gündeme taşıdılar. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ve koalisyon ortağı partiler 11 Aralık tarihinde seçimlerin düzenlenmesi için Meclis’in 12 Ekim’de fesh edilmesi gerektiğini savundular. Ülkenin en önemli hukukçuları da aynı görüşü dillendirdiler.

12 Ekim tarihinde iktidar Vmro-Dpmne yetkilileri ilk önce 2017 yılı Devlet Bütçesi’nin Meclisten onaylanmasını ardından da Meclisin fesh edilmesi tutumundan vazgeçmediler. Gün boyu yaşanan karşılıklı siyasi hamlelerin ardından Meclis Başkanı Trajko Velyanovski keyfi bir karar alarak Meclisin fesh edilmesini öngören gündem noktasını, 17 Ekim pazartesi günü yeni bir Meclis toplantısı düzenleyerek o günün gündemine koyma kararı aldı. Meclis Başkanının kabinesinden yapılan yazılı açıklamaya göre Meclisin fehs edilme noktası 17 Ekim pazartesi günü yapılacak oturumda son nokta olarak görüşülecek, bu noktadan önce ise 2017 yılı Devlet Bütçesi konusu ele alınıp vekillerin oylamasına sunulacağı belirtiliyor. Açıklamada ayrıca alınan kararın siyasi krizden çözüm anlaşmasına uygun olduğu, 2017 yılı Devlet Bütçesinin Meclisin fesh edilmesinden önce görüşülmesinin devletin yararına olduğu aksı durumda ülkenin finansal bir kriz ile karşılaşma durumundan bahsediliyor.

Muhalefet cephesi Meclis Başkanı Velyanovski’nin bu kararını demokrasi ruhuna son derece aykırı ve dayatmacı olarak gördüklerini bildirdiler. Meclisin, 11 Aralık seçimlerinin tertiplenmesi için 12 Ekim’de feshedilmesinin anayasa’nın belirlediği zaman dilimine göre uygun olduğu buna ramen iktidarın keyfi tutumunu sürdürdüğünü fakat 17 Aralık pazartesi günü Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği ve koalisyon ortağı milletvekillerinin Meclisin feshini öngören kararı oylayacaklarını belirttiler.