GÜNCEL

Hükümet Reform Süreci İçin Akademisyen Ve Uzmanlardan Oluşan Konsey Kuruyor

Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti’nin, ülkeyi normalleştirme ve stratejik hedefler olan Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyelikleri yoluna sokacak reform süreci konusunda ciddi çalışmalara başladığı bildiriliyor. Bu doğrultuda Başbakan Zoran Zaev’in açıkladığı 3-6-9 aylık olan acil reform paketleri belirlenmişti. Bu açıklamada reform sürecinin konuya hakim ve uzman kişiler tarafından oluşturulacak olan bir konseyden destek alacağı bildirilmişti.

Son günlere bu konseyin üyelerinin belirlenmeye başladığı bildiriliyor. Konseyin 22 kişiden oluşacağı, 5 kişinin Adalet Bakanlığından ve 17 kişinin ise uzman, hakim ve akademisyenlerden oluşacağı gelen bilgiler arasında. Konseye üye olması beklenen ve davet alan kişiler arasında eski Avrupa Birliği İnsan Hakları Mahkemesi hakimleri Margarita Tsatsa Nikolovska ve Miryana Lazarova Traykovska’nın yanı sıra üniversite öğretim görevlileri Lyubomir Fırkçovski, Miryana Nayçevska, Goran Kalayciev, Borçe Davitkovski, Besa Arifi ve Mersim Maksuti bulunuyor. Listede çeşitli mahkemelerde görev yapan hakimler de yer alıyor.

Kurulacak olan konseyin başta hukuk alanında yapılacak ve yargının bağımsızlığını amaçlayan reformlar konusunda detaylı çalışmalar yapması bekleniyor.