EĞİTİM

Hükümet İle SONK Anlaştı – Eğitimde Maaşlara %15 Zam

Eğitimde geçen haftalarda Bağımsız Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası (SONK) tarafından maaş zam talebi ile genel grev düzenlenmişti. Ülke genelinde iki hafta süren grev, Hükümetin eğitimin aksamaması ile ilgili yaptığı sorunu diyalog yolu ile çözme çağrısı sonrasında SONK tarafından sonlandırılmıştı.

Tarafların yaptığı müzakereler sonucunda Hükümetin sendika talepleri olan grev yapan eğitim çalışanlarının maaşlarının ödenmesi talebini, bunun yanında Eylül ayından itibaren %15 zam konusunda anlaşmaya varıldı.

Anlaşma ile ilgili SONK Başkanı Yakim Nedelkov: “Nihayet SONK’un Eğitim bakanlığına sunduğu talepler konusunda mutabakata vardık. Eğitim çalışanlarının maaşlarına %15 zam yapılıyor” dedi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri ise: “Bir çok konuda sürdürdüğümüz açık diyaloğu başarılı şekilde tamamladığımız için son derece memnunum. Eğitim alanında maaş artışı olacaktır. Hükümet ve SONK tam anlaşma sağladılar” dedi.

Yapılan anlaşmanın SONK Genel kurulunda üyeleri tarafından kabul görmesi gerekiyor. Anlaşmanın kabul edilmesi için SONK’a 10 günlük süre verildi.