SİYASET

Hasipi Özel Yetkili Savcılığın Görev Süresinin Uzatılmasına Karşı Çıktı

Makedonya Cumhuriyeti Meclisinde bugün düzenlenen oturumda, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) tarafından teklif edilen Özel Yetkili Savcılık yasasında bazi değişikliklerin yapılması önerisi görüşüldü. Değişiklikler arasında Özel Yetkili Savcılığın görev süresinin uzatılması’da teklif edilmişti. SDSM milletvekilleri teklif edilen değişikliklerin Özel Yetkili Savcılık yetkililerinin gündeme getirdiği ve çalışmalarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda olduğunu belirttiler. Geçtiğimiz hafta Özel Yetkili Savcılık yetkilileri yeni suç iddianame dosyası ‘’Trezor’’ hakkında yaptıkları bilgilendirme basın toplantısında, savcılığın çalışmaları hakkında bazı yasal engeller ve boşluklar bulunduğu ve yeni yasal düzenleme gerektiğini gündeme getirmişlerdi.

Mecliste bugün yapılan görüşme ve oylamada iktidar Vmro-Dpmne vekilleri ısrarla değişiklik önerisine karşı çıktılar. İktidar koalisyon ortağı Arnavut Demokratik Bütünleşme Birliği (DUİ) vekillerinin oturum ve oylamaya katılmadılar.

Tartışmaya açılan yasa değişiklik önergesi sonrasında yapılan oylamada 54 vekil ‘’HAYIR’’ oyu kullanırken 36 vekil ‘’EVET’’ oyu kullandı. Oy sonucuna göre SDSM ve muhalefet koalisyonunun teklifi oy çoğunluğu ile kabul görmedi.

Oylama sonrasında Vmro-Dpmne grup kordinatörü İliya Dimovski yaptığı açıklamada ‘’ Özel Yetkili Savcılık konusunda değişikliklere karşıyız’’ dedi.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği milletvekili ve parti sözcüsü Petre Şilegov ise ‘’Bugün yapılan görüşme ve oylamada iktidar Vmro-Dpmne ve onun genel başkanı Gruevski, Özel Yetkili Savcılıktan nekadar korktuklarını bir kez daha gösterdiler’’ dedi.

Meclis oylamasına katılan iki Türk vekilden muhalefet koalisyonunda yer alan Türk Hareket Partisi (THP) milletvekili Enes İbrahim değişiklik önergesine ‘’EVET’’ oyu kullanırken, geçtiğimiz ay Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanlık koltuğundan istifa eden Kenan Hasipi’nin ‘’HAYIR’’ oyu kullanması dikkat çekti.

14520345_10202233248428435_802905282536477993_n