SİYASET

,,Göz Göze’’ Gelmek Söylemiyle Gruevski Yenilğiden Kaçıyor

Gruevski birinci seçim bölgesinden kaçması ve bunu Zaev ile direkt yüzleşme için yaptığı sözleriyle gizlemesi, uzmanlar tarafından yenilğiden kaçış olarak değerlendirildi. Uzmanlara göre Vmro Dpmne’nin birinci adamı ve parti başkanı Gruevski’nin Üsküp’teki pozisyonu zayıftır, onun için hala destekçileri olan dördüncü seçim bölgesine gidiyor. Vmro Dpmne başkanı Gruevski’nin dördüncü seçim bölgesinden milletvekili adayı olmasının uzmanlar tarafından real siyaset olarak görülmektedir, partiler onlara uygun olan siyaseti izlemektedir.

Profesör Nikola Duyovski’ye göre Gruevski bilinçli şekilde birinci seçim bölgesinde yenilğiden ,,kaçıyor’’ ve oraya Zaev ile yüzleşmeye gittiği açıklaması kesinlikle doğru değildir.

Gruevski’ye göre, Zaev birinci seçim bölgesinden kaçıyor, ancak bu gerçek değildir, Zaev her zaman dördüncü seçim bölgesinde aday milletvekili listesinin başında yer almıştır. Bu sefer Gruevski birinci seçim bölgesinde kaybedeceğini bildiği için bu bölgeden kaçıyor. Merkez Belediyesinden ve birçok Üsküp belediyesinde Vmro Dpmne’ye destek yok. Gruevski bu bölgede yeni bir kişiden ihtiyaç olduğunu biliyor, tamda bunun için Nikola Popovski’yi birinci seçim bölgesinde aday yaptı.