SİYASET

Spiegel: Gruevski Hapisten Kurtulmak İçin Ülkesini Kurban Ediyor

Almanya’nın önde gelen aktüelite dergilerinden Spiegel, Makedonya’daki son siyasi gelişmeleri konu alan bir analiz yayınladı. Analizde eski Başbakan ve Vmro-Dpmne lideri Nikola Gruevski’nin umut veren ekonomislikten, aşırı milliyetçi polülizme değişiminden söz ediliyor. ”Gruevski’nin eskiden Makedonya’yı modernize edecek kişi olarak görülüyordu, ardından hapisten kurtulma için ülkesini kaos’a sürükleyen aşırı milliyetçi bir hükümdara dönüştü” ifadeleri yer alıyor.

Analizde ayrıca: ”Gruevski ülkesini yasa dışı metodlarla yöneten aşırı milliyetçi-popülist bir hükümdara dönüştü. Kullandığı metodlar arasında birçok seçim hilesi, yolsuzluk, casusluk ve siyasi infazlar var. Makedonya bölgede örnek bir ülke konumunda iken, şimdi patlamaya hazır durumda” deniliyor.

Spiegel analizinin devamında: ”Makedonya’da üç yıldır devam eden siyasi kriz geçtiğimiz perşembe günü doruk noktasına ulaştı. Birkaç hafta süren milliyetçi protestoların ardından, silahlı bir grup Meclisi basıp muhalefet milletvekillerine acımazıs şekilde saldırdı. Birçok gözlemci olayların en büyük organizatörünün Gruevski olduğuna inanıyor” ifadeleri göze çarpıyor.