EĞİTİM

Eğitimde Grev Başladı

Bağımsız Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikası (SONK), eğitim çalışanlarının maaşlarının arttırılması taleplerinin yerine getirilmemesinden dolayı grev başlatıyor. Genel grevin başlaması nedeniyle anaokulları ve okullarda eğitim süreci bugünden itibaren yapılamayacak.

Grev kararı ve ne kadar süreceği ile ilgili konuşan SONK Başkanı Yakim Nedelkov, grevin iki tarafın kabul edeceği bir sonuca varılana dek süreceğini söyledi. Sendika toplu sözleşmeye uyulmasını ve bununla birlikte %18,4 maaş artışı talep ediyor. Grevin engellenmemesi konusunda Sendika anaokulu ve okul müdürlerine çağrı yaparken, buna uymayacak eğitim kurumlarının yöneticilerine suç duyurusunda bulunulacaklarını bildirdi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, anaokulları ve eğitim çalışanlarına çocukların çıkarlarını ön planda tutmaları ve eğitim sürecini aksatmamaya özen göstermeleri çağrısında bulundu. Çözümün diyalog yolu ile gelmesi gerektiğini vurgulayan Kovaçevski, Hükümetin devlet bütçesini sorumlu şekilde yönetmekten sorumlu olduğunu, ekonomiyle ilgilenme yükümlülüğünün bulunduğunu, Sendikanın talebinin yerine getirilmesi durumunda enflasyon artışının yaşanacağını söyledi.

Ayrıca konu ile ilgili Eğitim ve Bilim Bakanlığı, derslere ara verilmemesi gerektiğini, okul yetkililerinin eğitim sürecini tertiplemek için yasal bir görevleri olduğunu hatırlattı. Benzer bir açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığından da yapıldı.