EĞİTİM

Öğrenciler Ortaokullara Elektronik Kayıt Yapabilecek

Önümüzdeki 2022/2023 öğretim yılında, ortaöğretim birinci sınıfa kayıt yaptıracak öğrenciler artık okullara evrak ile başvuru yerine, elektronik ortamda başvurularını yapabilecekler. Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından, Birleşik Krallık Büyükelçiliği finansal desteği ile gerçekleştirilen proje ile artık liselerde öğrenciler elektronik olarak kayıtlarını yaplamaları mümkün olacaktır.

Bu hizmet, ilk kez geçen yıl ilköğretimde birinci sınıf öğrencileri için başlatılmış ve Ulusal Elektronik Kayıt Platformu üzerinden yapılmıştı.

Hizmet bugün ortaokul müdürlerine tanıtılırken, bu ay içerisinde okullarda öğretmenlere elektronik kayıt sistemi konusunda eğitimlerin verileceği, sistemin ise ortaokul kayıtlarının gerçekleştiği haziran ayında tam kapasite ile işlevsel olacağı bildirildi.

Tanıtımda konuşan Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Shakiri,  pandeminin dijitalleşme sürecini hızlandırdığını, ancak faydalarının pandemi sonrası dönemde de aynı derecede önemli olduğunu söyledi. Şakiri ayrıca, elektronik kayıt ile okullardaki kalabalıkların, evraklarla beklemenin önüne geçileceğini, posta masraflarından ve kayıt için gereken zamandan tasarruf sağlanacağını belirtti.