AVRUPA

Dünya Bankası Uyarıyor ‘’Emeklilik Fonu Risk Altında’’

Dünya Baknası tarafından yapılan son açıklaya göre Makedonya’da orta ve uzun vadede emeklilik fonunun risk altında olduğu belirtiliyor. Bu duruma sebep olarak ise iktidarın son dönemlerde yaptığı ekonomik hamleler gösterilmekte. Özellikle iktidarın ekonomik olarak tutarsız şekilde hayata geçirdiği yeni iş yerlerinin açılma politikası en büyük risk sebebi olarak gösteriliyor.

Dünya Baknası yetkilisi Boban Şimbov yaptığı açıklamada ‘’son dönemde iktidar politikası olarak açılan yeni iş yerlerinin %89’u devletin maddi teşvikleri ile açılıyor. Bu politikalar neticesinde ortaya işcilere sosyal güvenlik ve benzeri ödemelerden muaf işverenler çıkıyor’’ dedi.

Geçen yıl haziran ayından bu yılın haziran ayına kadar 21 bin yeni iş imkanı doğmuş fakat bunların neredeyse 19 bin’i devlet yardım ve teşviği ile açılmış. Devletin bu yardımları ekonomi uzmanları tarafından son derece riskli görülürken, sosyal güvenlik, sağlık güvenliği ve emeklilik fonu gibi alanların ciddi bir risk altında olduğu görüşü dillendiriliyor.

İktidarın yeni işyerleri açılması için işverenlere yaptığı teşvikler neticesinde ortaya çıkan finansal boşluk devlet bütçesi ile kapatılmakta. Bütçe açığının her yıl giderek arttığı ortamda, iktidar tarafından belirlenen ve Meclis’e sunulan 2017 yılı Devlet Bütçe önerisine göre gelecek yıl bütçenin %45’i ya da 452 milyon avro emeklilik maaşları için ödenecek olması yeni bir rekor demek.

Dünya Baknası raporuna göre bölgede ekonomik olarak Makedonya en kötü durumda, ekonomik büyüme %2, ve 2018 yılına kadar Kamu Borcunun toplam GSYİH’nın %54,1’ine denk geleceği bekleniyor. Bütün bu verilere göre Makedonya’nın ekonomik olarak ciddi bir kriz ile boğuştuğu ve düzelme için başta siyasi krizin son bulması, finansal giderlerin normale dönmesi, kamu borcunun azalması ve reformların şart olduğu belirtiliyor.