SİYASET

‘Dıştan değerlendirme testi’ mecliste tartışıldı

18Eğitim, spor ve kültür Komisyonunun Meclisinde Sosyal Demokratlar Birliği’nin ilkokul ve liselerde Dıştan Değerlendirme testinin kaldırılması yönündeki teklifleri tartışılmaya başlandı. Arnavut milletvekillerinin tartışmaya katılmamaları dikkatlerden kaçmadı. BDI ve PDSH komisyon üyeleri meclis salonunu birkaç dakika içinde terk ettiler. Sosyal Demokratlar Birliği ve VMRO – DPMNE milletvekilleri arasında hararetli tartışmalar yaşandı.

Sosyal Demokratlar Birliği milletvekilleri Dıştan Değerlendirme testinin kaldırılması gerektiğini savunurken, ilk, orta ve yüksek eğitim Kanunlarında değişime gidilmesi gerektiği ortaya atıldı. Bu değişikliklere gidilmeden önce uzmanların ve kamuoyunun görüşüne başvurulması gerektiğinin de üzeri çizildi. Muhalefet milletvekillerine göre mevcut sınav sistemi öğrencilere stres katarken, eğitim çalışanlarına da baskı uygulamaktadır.

VMRO – DPMNE cephesi ise bu yapılan değişiklik tekliflerini ciddi bulmadıklarını ve Dıştan Değerlendirme testinin adil bir eğitim sistemi açısından çok yararlı olduğunu savundular.